Yüz Yıl Savaşları Bir Halk Tarihi pdf oku indir

Yüz Yıl Savaşları  Bir Halk Tarihi pdf oku indir

XIV. yüzyılın başlarından 1453’e kadar bir asrı aşkın bir müddet devam eden Yüz Yıl Savaşları Avrupa tarihinin dönüm noktalarından biridir. Tarihçiler İstanbul’un fethini anlatırken, Avrupa’nın içinde bulunduğu bu kanlı ve uzun savaşlara her zaman atıf yaparlar. Kıtayı siyasi manada parçalayan Yüz Yıl Savaşları, İngiliz ve Fransız kralları arasındaki feodal savaşlar zinciri olsa da neticeleri açısından dikkat çekicidir. Askerî tutum ve örgütlenmeler temelinden değişmiş, siyasî ve sosyal kurumlar yeniden şekillenmişti. Batı Avrupa orduları profesyonelleşirken köylülüğün toplumsal konumu ve işlevi de değişmişti. Kralları için savaşan köylüler sonu gelmeyen felaketlerin kurbanı olmuştu. Bununla birlikte İngiliz ve Fransız uluslarının tarihsel temelleri de bu savaşlarla atılmıştır. Hanedanlar, soylular ve kilise savaşların ortaya çıkarttığı yeni şartlara uyum sağlamaya çalışırken, bir tarihsel devir kapanmakta, erken modern Avrupa tarihinin siyasi ve toplumsal temelleri atılmaktadır.
 
İngiltere’nin saygın tarihçilerinden David Green’in Yüz Yıl Savaşları: Bir Halk Tarihi başlıklı eseri, sürükleyici bir anlatımla yaşanan çatışmaların özellikle İngiltere ve Fransa halklarını nasıl değiştirdiğini ve hatta oluşturduğunu orijinal birincil kaynaklar üzerinden ele alıyor. Şövalyeler, soylular, ruhban, krallar, askerler ve esirler: bu sürükleyici tarih araştırmasının aktörleri. Mete Tunçay’ın çevirisi ile sunulan elinizdeki bu kitap, Türk tarih çalışmalarında kendine pek yer bulamayan Yüz Yıl Savaşları için öncü bir rol oynayacaktır.
 

Yüz Yıl Savaşları
Bir Halk Tarihi isimli 392 sayfadan oluşan kitap ; David Green tarafından yazılmış ve VAKIFBANK KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 03.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kırım Kazaskeri Buyurdu (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) pdf oku indir başlıklı makalemizde Kırım Kazaskeri Buyurdu (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) indir, Kırım Kazaskeri Buyurdu (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) oku ve Kırım Kazaskeri Buyurdu (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yüz Yıl Savaşları Bir Halk Tarihi pdf oku indir - PDF indir