Yıldız Hikayeleri Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir
  • Anasayfa
  • Tarih
  • Yıldız Hikayeleri Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar pdf

Yıldız Hikayeleri Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar pdf


Yıldız Hikayeleri Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar pdf

“Akıllı telefonlardan önce kitaplar vardı. Kitaplardan önce ise mağara duvarlarına veya kutsal tapınaklara yapılmış resimler vardı ve bu resimlerin iletmek istediği mesaj, günümüze ulaşmayan sözlü kelimelerle pekiştiriliyordu. Gökyüzü de yaşamın anlamı hakkında hikâyeler anlatmak için öteden beri bir tuval vazifesi görmüştür. Erken dönemlerde insanlar gökyüzü ile yeryüzü arasında gizli benzerlikler aramış, yarattıkları göksel imgeler yoluyla da yukarıdaki bilinmezi aşağıdaki günlük yaşamlarıyla birleştirme umudu taşımışlardır. Gökyüzüyle temasımız bizi insanlaştırmış, kim olduğumuza dair hikâyeler anlatmak için hayal gücümüzü kullanmaya teşvik etmiştir.”
 
Gökyüzünün farklı çağlarda ve farklı kültürlerde hayatın anlamı, kader ve gelecekle ilgili hikâyelerle birlikte anılması insanların ilgisini çekmeyi hep başarmıştır: Yunan ve Roma mitlerinden Çin mitolojisine, kadim kâhinlerden modern falcılara varıncaya dek, bilinmezi bilmenin başrolü olmuştur gökyüzü ve yıldızlar.
Kozmoloji üzerine kültürel çalışmalarıyla tanınan Anthony Aveni, nesillerden beri sevilerek anlatılan hikâyeleri bir araya getirerek yıldızlarla dolu gökyüzünün sıra dışı bir haritasını çıkarıyor: Orion, Pleiadlar, Samanyolu’nun karanlık bulut takımyıldızları, Kutup takımyıldızları vb.
Yıldız Hikâyeleri hayat karşısında yaşadığımız deneyimlerin gökyüzündeki yansı­ması üzerine olağanüstü bir çalışma.
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Anthony Aveni tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Dünyası’nın Ortak Kültür Tarihinde Aile ve Kadın pdf başlıklı makalemizde Türk Dünyası’nın Ortak Kültür Tarihinde Aile ve Kadın indir, Türk Dünyası’nın Ortak Kültür Tarihinde Aile ve Kadın oku ve Türk Dünyası’nın Ortak Kültür Tarihinde Aile ve Kadın pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yıldız Hikayeleri Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?