Türkiye’de Merkez Sağ Partilerin Yerel Yönetim Politikaları pdf oku indir

Türkiye’de Merkez Sağ Partilerin Yerel Yönetim Politikaları pdf oku indir

Demokrasilerin gelişmesiyle birlikte yerel demokrasi kavramı da gelişme trendine girmiştir. Türkiye de bu eğilimden etkilenmiştir. Merkezden yönetim – yerel yönetim ilişkileri gittikçe yerel lehine bir gelişme göstermiştir. Yerel ihtiyaçların karşılanması hususunda birinci dereceden sorumlu olan yerel yönetimler, bu nitelikleri nedeniyle halkla doğrudan ve yüz yüze ilişki bakımından merkezî yönetime göre daha çok ön plandadır. Yerel halkın beklentilerinin yerel birimler vasıtasıyla daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi düşüncesi, yerelleşme sürecine etkinlik kazandıran en önemli dinamiklerdir. Yerelleşme ve yerel demokrasinin gelişmesiyle birlikte bu hizmetler, yerel halk tarafından seçilen kişiler ve organlar vasıtasıyla yerine getirilmektedir. Bu çalışmada Cumhuriyet döneminde kurulan ve siyasal hayatta önemli etkileri olan merkez sağ partilerin yerel yönetim alanındaki parti programları, seçim beyannameleri ve hükümetteki uygulamaları incelenecektir. Merkez sağ içinde etkili olan partiler, Serbest Fırka, Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Doğruyol Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisidir.
 

Türkiye’de Merkez Sağ Partilerin Yerel Yönetim Politikaları isimli 212 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve İSKENDERİYE KİTAP yayınevinin 03.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Afrika Notları pdf oku indir başlıklı makalemizde Afrika Notları indir, Afrika Notları oku ve Afrika Notları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkiye’de Merkez Sağ Partilerin Yerel Yönetim Politikaları pdf oku indir - PDF indir