Tarihin Peşinde Modern Tarih Çalışmasında Hedefler, Yöntemler ve Yeni Doğrultular pdf oku indir

tarafından
9
Tarihin Peşinde  Modern Tarih Çalışmasında Hedefler, Yöntemler ve Yeni Doğrultular pdf oku indir

Tarih insanlığa ne gibi faydalar sunar? Tarihî kaynaklar nelerdir ve bu kaynaklar nasıl kullanılır? Politika, biyografi, felsefe, ekonomi, toplum ve zihniyet ekseninde tarih ilminden nasıl yararlanılır? Tarih yazıcılığı nedir? Tarihî bilginin sınırları var mıdır? Elinizdeki kitap, bu sorularla özel olarak ilgilenen tarih öğrencilerinin yanı sıra tarihe merakı sınır tanımayan okurlara hitap ediyor.
İngiliz tarihçi John Tosh, tarih sözcüğünün iki anlama geldiğini belirtiyor. Bunlardan biri, geçmişte meydana gelmiş olaylardır. Diğeriyse geçmişin tarihçiler tarafından yeniden kurulup aktarılmasıdır. Elinizdeki eser daha çok ikinci anlama yönelik bir çalışma olup tarih konusuna giriş niteliği taşıyor.
Toplumlar arası bağlantıları olan tarihin tam manasıyla işlevini yerine getirebilmesi için başka disiplinlerden de yararlanması gerektiğini belirten Tosh, her türlü tarih araştırmasının modern akademik tarihe damgasını vurmuş olan titiz eleştiri yöntemine uygun olarak gerçekleştirilmesinin şart olduğunu söylüyor. Bunu yaparken tarihçiler arasında geçerli olan tartışmalardan yararlanıyor ve kendisinin katılmadığı görüşleri de adil bir şekilde aktarıyor.
“Tarihin Peşinde” alanında başvuru özelliği taşıyan nadir kitaplardan biri…
 

Tarihin Peşinde
Modern Tarih Çalışmasında Hedefler, Yöntemler ve Yeni Doğrultular isimli 304 sayfa yazılmış olan bu kitap ; John Tosh tarafından kaleme alınmış ve KRONİK KİTAP yayınevinin 21.10.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ülkelerin Tarihleri Ulusal Kimlikler Nasıl Oluşturuldu? pdf oku indir başlıklı makalemizde Ülkelerin Tarihleri Ulusal Kimlikler Nasıl Oluşturuldu? indir, Ülkelerin Tarihleri Ulusal Kimlikler Nasıl Oluşturuldu? oku ve Ülkelerin Tarihleri Ulusal Kimlikler Nasıl Oluşturuldu? pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tarihin Peşinde Modern Tarih Çalışmasında Hedefler, Yöntemler ve Yeni Doğrultular pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.