Tarih Hırsızlığı pdf oku indir

tarafından
15
Tarih Hırsızlığı pdf oku indir

Tarih Hırsızlığı, tarihyazımı aracılığıyla tarihin Batı tarafından ele geçirilişini anlatıyor. Bu “hırsızlık”, geçmişin çoğu zaman Batı Avrupa ölçeğinde yaşanmış süreçlere göre kavramsallaştırılıp sunulmasını, ardından da dünyanın geri kalanına dayatılmasını ifade ediyor.

Bazı tarihçilere göre Rönesans’tan, bazılarına göre ise ancak 19. yüzyıldan itibaren küresel ölçekte üstünlüğü ele geçiren Batı’nın bu öne geçişinin nedenlerinin araştırılması 19. ve 20. yüzyıl tarihyazımının tercihli konularından biri oldu. Jack Goody bu tarihyazımını, Marx, Weber, Norbert Elias, Fernand Braudel, Moses Finley ve Perry Anderson gibi kuramcılar ve tarihçiler üzerinden inceleyip eleştirel bir bakış geliştirirken, “Batı niye üstün geldi? Doğu niye geri kaldı?” sorusunu hem Avrupa-merkezci perspektifi, hem de dayandırıldığı olgusal zemindeki hatalar bakımından çok ciddi bir eleştiriye tabi tutuyor. Demokrasi, kapitalizm, bireycilik ve aşk gibi kurumların bulunuşunu sadece Batı’ya mal etmenin, diğer kültürlere yönelik bir hırsızlık olduğunu vurgulayan Goody, farklı kültürleri bir arada incelemeye olanak verecek ve modası geçmiş basit Batı/Doğu karşıtlaştırmalarının yerini alacak yeni bir karşılaştırmalı yöntem öneriyor.
 

Tarih Hırsızlığı isimli 420 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Jack Goody tarafından kaleme alınmış ve TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 22.05.2019 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Devlet-i ‘Aliyye V - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar pdf oku indir başlıklı makalemizde Devlet-i ‘Aliyye V - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar indir, Devlet-i ‘Aliyye V - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar oku ve Devlet-i ‘Aliyye V - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tarih Hırsızlığı pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.