Sultan Cem pdf oku indir

tarafından
24
Sultan Cem pdf oku indir

Kendi yasını tutan bir şehzade Cem Sultan…
Fatih’in gözbebeğinin nuru, sultanların baş tacı, izzet ve temkin sahibi şehzadesiydi bir zaman. Ağabeyi Bayezid ile giriştiği devlet kavgasını kaybetmekle başladı bitmeyen yası… Kederinden çok kaderi dökülmüştü dudaklarından:
Devletümdür visâl-i yâr amma
Bana yâr olmadı bu devlet ah…
İttifak kılıklı esaretle tanıştı Rodos’ta. Önce Fransa Kralı, sonra Papa’nın elinde şatodan şatoya sürüklendi bedeni. İkazını dinlemediği Frenk Süleyman Bey’e hiç söylemedi belki ama bir beyitte nakşetti hem pişmanlığı hem hüsranı:
Her kime meded dirsem urur başuma sengi
Ben haste-dile kimesne rahm itmedi asla
Tarihi geniş kitlelere sevdiren ilk kalem sahiplerinden Ahmed Refik Altınay’ın Sultan Cem kitabı; talihsiz şehzadenin ağabeyine karşı giriştiği saltanat mücadelesini, Anadolu’dan Mısır’a geçişini, Rodos Şövalyeleri’nin elinde mahsur kalışını ve nihayet Avrupalı düşmanlarının ellerinde Fransa’dan İtalya’ya sürüklenişini ayrıntılı ve canlı tasvirlerle aktarıyor. Osmanlı Devleti’ne karşı sadece hayatıyla değil, na’şıyla bile kullanılmak istenen ve büyük bir vicdan azabıyla son nefesini veren Sultan Cem’den geriye yürekleri dağlayan mısralar kalmıştır:
Ey dostlar beni anıcak matem eylenüz
Eyle tutun ki gurbet içinde ben ölmişem…
 
 

Sultan Cem isimli 164 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Ahmet Refik Altınay tarafından kaleme alınmış ve KAPRA YAYINCILIK yayınevinin 10.02.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Kağanlığı pdf oku indir başlıklı makalemizde Türk Kağanlığı indir, Türk Kağanlığı oku ve Türk Kağanlığı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sultan Cem pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.