Sorularla Çevrim İçi Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri pdf oku indir

Sorularla Çevrim İçi Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri pdf oku indir

Çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemleri, uyuşmazlık çözüm usullerinin internet ve bilişim teknolojilerinin sunduğu olanaklar aracılığıyla daha verimli ve yenilikçi şekilde tasarlanması olarak tanımlanabilir. Söz konusu alan günümüzde hızlı bir şekilde gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Çin, Meksika, Brezilya, Japonya, Singapur, Avrupa Birliği, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi birçok ülke ve uluslararası kuruluş konuyla ilgili somut girişimlerde bulunmakta yahut rapor, tavsiye kararı ve analiz gibi yayınlarında çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemlerine yer vermektedir. Bu kapsamda dünyada; müzakere, arabuluculuk, tahkim gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden devlet yargılamasına kadar tüm uyuşmazlık çözüm usullerinin yeni dönemin şartlarına göre yapılandırılması hakkındaki arayışlar devam etmektedir. Buna göre çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin temel iddiası, geleneksel anlamdaki alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve devlet yargılaması ile elde edilen sonuçların teknoloji aracılığıyla daha hızlı, ucuz ve kolay şekilde elde edilebileceğidir. Bu önemli iddia nedeniyle çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemleri, üzerinde çalışılmaya değer bir alandır.
Vurgulamak gerekir ki alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri gibi çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemleri de orta ve uzun vadede ulusal hukuk sistemlerini önemli ölçüde etkileme potansiyeli taşımaktadır. Buna karşılık bu alan ile ilgili Türkçe kaynak sayısı çok azdır. Elinizdeki çalışmayı bu nedenle kaleme aldık. Çalışmanın amacı, yeni bir alan olarak çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin temel düzeyde tanıtım ve açıklamayı genel okur kitlesine kısa ve özet şekilde aktarmaktır. Ayrıca yer yer çevrim içi uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin hukukumuz bakımından sunabileceği olanaklara da işarette bulunulmuştur.(
 

Sorularla Çevrim İçi Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri isimli 86 sayfadan oluşan kitap ; Barış Mıdık tarafından yazılmış ve ON İKİ LEVHA YAYINCILIK yayınevinin 31.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vergi Hukuku pdf oku indir başlıklı makalemizde Vergi Hukuku indir, Vergi Hukuku oku ve Vergi Hukuku pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularla Çevrim İçi Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri pdf oku indir - PDF indir