Şirketler Hukukunda Tüzel Kişilik Perdesinin Kaldırılmasının Yargıtay Kararları Işığında İncelenmesi pdf oku indir

Şirketler Hukukunda Tüzel Kişilik Perdesinin Kaldırılmasının Yargıtay Kararları Işığında İncelenmesi pdf oku indir

Tüzel kişilikler, ayrılık ilkesinin bir yansıması olarak kanuna uygun olarak kuruldukları andan itibaren ayrı bir hak süjesi oluştururlar. Ayrılık ilkesi ile paralel olarak tüzel kişilikler, kendilerini oluşturan kişilerden ayrı bir malvarlığı ile özgülenmektedir. Kanun koyucu tarafından sınırlı sorumluluk ilkesi olarak kabul edilen ilkeye göre; tüzel kişiliği oluşturanlar tarafından taahhüt edilen sermaye koyma borcu tamamlandıktan sonra tüzel kişiliğin borçlarından mesul olunmayacaktır.
Her ne kadar sınırlı sorumluluk ilkesi Türk Hukukunda kabul edilmiş olsa da ticari hayatın getirdiği riskleri birlikte alanlar her durumda basiretli bir tacir özeni ile hareket etmemekte ve dürüstlük kuralına aykırı şekilde menfaat sahiplerinin haklarını zedeleyebilmektedir. Doktrinde, bu sorunun çözümü için tüzel kişilik perdesinin kaldırılması teorisi ortaya atılmıştır.
Bu çalışma ile tüzel kişilik perdesinin kaldırılması teorisinin ne anlama geldiği ve farklı hukuk sistemlerinde teorinin yansımaları, teoriye neden ihtiyaç duyulduğu, teorinin uygulanarak sorumlu kılmanın mümkün olacağı durumlar ile yargı kararları ışığında teorinin nasıl nitelendirildiği ve uygulandığı ele alınarak teori derinlemesine bir inceleme ile açıklanmaktadır.
 

Şirketler Hukukunda Tüzel Kişilik Perdesinin Kaldırılmasının Yargıtay Kararları Işığında İncelenmesi isimli 148 sayfadan oluşan kitap ; Av. Saadet Ece Alkanat tarafından yazılmış ve PLATON HUKUK yayınevinin 27.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk İş Hukukunda Belirsiz Alacak Davaları pdf oku indir başlıklı makalemizde Türk İş Hukukunda Belirsiz Alacak Davaları indir, Türk İş Hukukunda Belirsiz Alacak Davaları oku ve Türk İş Hukukunda Belirsiz Alacak Davaları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Şirketler Hukukunda Tüzel Kişilik Perdesinin Kaldırılmasının Yargıtay Kararları Işığında İncelenmesi pdf oku indir - PDF indir