Selam Olsun Katalonya’ya pdf oku indir

tarafından
19
Selam Olsun Katalonya’ya pdf oku indir

Bütün savaşlarda hep aynı şey olur; askerler savaşır, gazeteciler şamata koparır; o milliyetçi nutuklar atanların hiçbiri kısacık propaganda gezileri dışında cephedeki siperlerin yanından bile geçmez.
Selam Olsun Katalonya’ya, 1936 yılından beri yazdığı her satırı demokratik sosyalist düşüncesi için yazdığını söyleyen George Orwell’in İspanya İçsavaşı’nda bir milis olarak çarpışma deneyimlerini anlattığı bir tanıklık.
Savaşa dair izlenimlerini bir gazete için kaleme alma düşüncesiyle 1936 sonunda Barcelona’ya gelen Orwell, General Franco’nun zulmüne karşı bir araya gelen İspanyolların ve dünya vatandaşlarının arasına katılır. Cumhuriyetçilerin yanında Aragón Cephesi’nde savaşır, Barcelona’da mayıs olaylarına bizzat şahit olur ve Huesca’da yaralanana kadar siperlerden ayrılmaz.
1984’te ve Hayvan Çiftliği’nde totaliter rejimlerin ve tek adamların çorak dünyasını hikâye eden Orwell, vicdanının, entelektüel ve siyasi düşüncesinin şekillendiği bir dönemi anlatıyor. Selam Olsun Katalonya’ya, 20. yüzyılın seyrini değiştirmiş olsa da neredeyse tamamen unutulmuş bir savaşa ve modern siyasete dair eşi olmayan bir belge.
#ispanyaiçsavaşı #ikincidünyasavaşı #cumhuriyetçilik #muhabirlik #tanıklık #sosyalizm
 

Selam Olsun Katalonya’ya isimli 272 sayfa yazılmış olan bu kitap ; George Orwell tarafından kaleme alınmış ve CAN YAYINLARI yayınevinin 21.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeşilin Kızı Anne - Avonlea pdf oku indir başlıklı makalemizde Yeşilin Kızı Anne Avonlea indir, Yeşilin Kızı Anne Avonlea oku ve Yeşilin Kızı Anne Avonlea pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Selam Olsun Katalonya’ya pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.