Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet (Günümüz Türkçesiyle) pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir
  • Anasayfa
  • Edebiyat
  • Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet (Günümüz Türkçesiyle) pdf

Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet (Günümüz Türkçesiyle) pdf


Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet (Günümüz Türkçesiyle) pdf

Arabalarımız Salacak İskelesi’ne doğru iniyordu. Başımı kaldırdım. Gözüme çarpan dehşetli bir köprü tüylerimi ürpertti çünkü ömrümde bu kadar görkemli, bu derece dehşetli bir şey görmemiştim. Bu köprü üç kat olarak inşa edilmiş. En üst katında insanlar karıncalar gibi kaynaşıyorlardı. Tren, araba, otomobil gibi ulaşım araçları köprünün birinci ve ikinci katından gelip gidiyorlardı.
 
“Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet tahayyül ettiği ideal toplumu ince ve hayli ilginç ayrıntılarla betimleyen, bugünden o güne nasıl ulaşıldığını/ulaşılacağını açıklama çabası gösteren, yazıldığı dönemde görülmemiş kimi uygulamaları ayrıntılandıran ve okurlarında böyle bir toplum yaratma yönünde arzu uyandırma kaygısı güden bir eser ve bu yönleriyle döneminde yazılan benzer eserler arasında ‘en ütopik’ anlatılardan biri olarak nitelendirilebilir.”
Engin Kılıç
 
Yüzyıllar sonrası… Köprülerle, fabrikalarla, geniş bulvarlarla, dev binalarla dolmuş, on milyon nüfuslu bir İstanbul… Herkesin sadece daha verimli olmaya çalıştığı, tembelliğin, olumsuz düşüncelerin tamamen ortadan kalktığı bir cennet hayali. İlk olarak 1913’te basılan Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet, edebiyatımızın ilk ütopyalarından biri.
 
#edebiyatımızınmirası #ütopya #gelecek #modernosmanlı #teknoloji #bilimkurgu
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Molla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otuz Dokuz Basamak (Karton Kapak) pdf başlıklı makalemizde Otuz Dokuz Basamak (Karton Kapak) indir, Otuz Dokuz Basamak (Karton Kapak) oku ve Otuz Dokuz Basamak (Karton Kapak) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet (Günümüz Türkçesiyle) pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?