Organ ve Doku Naklinde Rıza pdf oku indir

Organ ve Doku Naklinde Rıza pdf oku indir

Dünya genelinde, sağlık teknolojisindeki hızlı ilerlemenin de etkisi ile oldukça başarılı bir konuma gelen organ ve doku nakilleri, günümüzde rutin uygulamalar halini almıştır. Tıp biliminin organ ve doku naklindeki bu başarısı, pek tabii naklin hukuki bir zemine kavuşturulması ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Bu amaçla hukuk sistemleri tarafından, nakle ilişkin özel düzenlemeler yapılması yoluna gidilmiştir. Bununla birlikte organ ve doku nakilleri, uluslararası alanda da pek çok düzenlemeye konu olmuştur. Bu düzenlemelerde “rıza” konusuna ayrıntılı şekilde yer verildiği görülmektedir. Zira uygulamada nakle ilişkin hukuki problemler de en çok bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada rıza hususu, canlıdan ve ölüden nakiller açısından ayrı ayrı ele alınmış olup, İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi hükümleri ve diğer hukuk sistemlerindeki düzenlemeler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca yüz ve rahim nakli gibi, modern tıbbın geldiği noktada uygulanmaya başlanan nakil türleri de bu çalışma kapsamında ele alınmıştır.
 

Organ ve Doku Naklinde Rıza isimli 238 sayfadan oluşan kitap ; Elif Rumeysa Gürbüz tarafından yazılmış ve ON İKİ LEVHA YAYINCILIK yayınevinin 30.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Ceza Kanunda İftira Suçu pdf oku indir başlıklı makalemizde Türk Ceza Kanunda İftira Suçu indir, Türk Ceza Kanunda İftira Suçu oku ve Türk Ceza Kanunda İftira Suçu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Organ ve Doku Naklinde Rıza pdf oku indir - PDF indir