Nereden Nereye?!. Ak Parti’nin İktidar Serüveni pdf oku indir

Nereden Nereye?!. Ak Parti’nin İktidar Serüveni pdf oku indir

Elinizdeki kitap, Cumhuriyet döneminin üç büyük devrimi olan Cumhuriyetin ilanı, çok partili siyasal hayata ve serbest piyasa ekonomisine geçişten sonra, dördüncü büyük devrimin, yani eşit rekabet koşullarında ekonomik ve politik çoğulculuğun neden ve nasıl başarılamadığını, hukukun üstünlüğüne dayalı, kayırmacılığın olmadığı, liyakat esaslı demokratik bir düzenin neden gerçekleştirilemediğini, Ak Parti iktidarının 20 yıla yaklaşan serüveni bağlamında ele alıyor. Özellikle kuruluş ilkelerini ve parti programını, iktidar döneminin belirli bir kesitinden sonra askıya alarak, içinde yetiştikleri Siyasal İslam ideolojisine geri dönen Ak Parti yönetiminin, beslendiği kaynakları, tarihi referanslarını ve buralardaki tutarsızlıkları, çelişkileri, uydurma hikayeleri, tarihsel süreci objektif bir biçimde irdeleyerek ortaya koyuyor. Osmanlı’nın yıkılış sürecindeki tartışmalardan, Cumhuriyetin kuruluş aşamasındaki ihtilaflara, yukarıdan aşağıya modernleşme ve despotik aydınlanma projesinden, darbeler döneminin halkı sistemin dışında tutan uygulamalarına, içe kapalı ve cemaat kültüründen birey olmaya evrilememiş toplum yapısından, itaat kültürünü dini bir zorunluluk olarak algılayan birey kimliğine kadar pek çok alana projektör tutuyor.
Popülizmin siyaseti esir aldığı bir dönemde, toplumun önemli büyüklükteki kesimini hamasete ve din istismarına yenik düşüren söylem ve uygulamaların, tarihsel gerçeklerle ne derece örtüştüğünü, Türkiye sosyolojisinin bu bağlamdaki kırılganlığını irdeliyor. 20 yıla yaklaşan Ak Parti İktidarı ile Türkiye’nin, bol paralı dönemde ideolojik önyargılara yenik düşerek, birinci sınıf ülkeler ligine çıkma noktasında, nasıl da tarihi bir fırsatı kaçırdığını, somut örneklerle açıklıyor.
 

Nereden Nereye?!. Ak Parti’nin İktidar Serüveni isimli 436 sayfadan oluşan kitap ; Tahsin Bulut tarafından yazılmış ve EKİN KİTABEVİ YAYINLARI yayınevinin 17.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Engels’in Hayatı ve Eserleri pdf oku indir başlıklı makalemizde Engels’in Hayatı ve Eserleri indir, Engels’in Hayatı ve Eserleri oku ve Engels’in Hayatı ve Eserleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Nereden Nereye?!. Ak Parti’nin İktidar Serüveni pdf oku indir - PDF indir