Mukaddime (Tek Cilt) (Ciltli) pdf oku indir

Mukaddime (Tek Cilt) (Ciltli) pdf oku indir

Mukaddime; ünlü İslâm devlet adamı, âlim, tarihçisi İbn Haldun’un 1377’de kapsamlı bir dünya tarihine “giriş” olarak yazdığı abidevî eseridir. Kitap, tarih ve sosyoloji felsefesinin genel meselelerine ansiklopedik ayrıntılarıyla girmekle birlikte, kendi içinde bir bütün oluşturması özelliğiyle şimdiye dek bilinen en iyi çalışmadır. Çağın öteki eserleri arasında, çözümleyici yeteneğinin genişliği ve tazeliği, insanlığın toplu bir görünüşünü ve toplumsal örgütlenmenin biçimlerini vermeye çalışması bakımından eşsizdir. İslâm’ın tarihî başarılarının özet bir çalışması olarak da Avrupa’da yazılmış benzeri çalışmaların çok ilerisinde bir eser sayılmaktadır.

Mukaddime’nin sözlük anlamı giriş demektir. İnsanın siyasî ve toplumsal örgütlenmesinde meydana gelen değişikliklerin bir modelini ortaya çıkarmak için bir tarihçinin giriştiği ilk çaba olarak kabul edilebilir. Yaklaşımında akılcı, yönteminde çözümleyici, ayrıntılarında ansiklopediktir. Geleneksel tarihçilikten tam bir kopmayı temsil eden Mukaddime, alışılagelmiş kavram ve kalıpları ortadan kaldırarak yalnızca olayları sıralamanın ötesinde tarihin bir açıklamasını, tarihin felsefesini bulmaya çalışır.
 

Mukaddime (Tek Cilt) (Ciltli) isimli 1224 sayfa yazılmış olan bu kitap ; İbni Haldun tarafından kaleme alınmış ve DERGAH YAYINLARI yayınevinin 23.06.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İslam Düşünce Gelenekleri / Kelam – Felsefe – Tasavvuf pdf oku indir başlıklı makalemizde İslam Düşünce Gelenekleri / Kelam – Felsefe – Tasavvuf indir, İslam Düşünce Gelenekleri / Kelam – Felsefe – Tasavvuf oku ve İslam Düşünce Gelenekleri / Kelam – Felsefe – Tasavvuf pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mukaddime (Tek Cilt) (Ciltli) pdf oku indir - PDF indir