Mukaddime Evrensel Tarihe ve Toplum Bilimlerine Giriş pdf oku indir

Mukaddime  Evrensel Tarihe ve Toplum Bilimlerine Giriş pdf oku indir

İbn Haldun tarih felsefesinin, sosyolojinin, antropolojinin, iktisat biliminin, kısacası toplum bilimlerinin kurucu babası olarak kabul edilir. Mukaddime’si, dünyanın en önde gelen bütün entelektüellerince dikkatle okunan ve pek çok devlet başkanınca fikirlerine hayran olunan bir şaheserdir.
Roger Garaudy, müslüman olmadan önce kaleme aldığı İslâm Medeniyetinin İnsanlığa Katkısı eserinde, İbn Haldun’a on sayfadan fazla yer ayırır ve onu “Descartes’ın, Montesquieu’nün Öncüsü ve İslâm’ın Karl Marks’ı” olarak görür. Ünlü tarih felsefecisi Arnold Toynbee, “Hiç şüphesiz Mukaddime, kendi türünde, bugüne kadar hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiçbir zihnin ortaya koyamadığı en büyük eserdir!” ifadesini kullanır. Engels, yaptığı toplum değerlendirmelerinde Mukaddime’den yararlanır ve “Hıristiyanlığın ilk dönem tarihine katkı” başlıklı makalesinde, İbn Haldun’un görüşlerinin çok özlü bir özetini sunar. BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan, “Sadece İbn Haldun ismi bile İslâm Tarihinin ne kadar parlak bir ilim çağı yaşadığının göstergesidir!” der.
Arapça üç ayrı baskısından, Fransızca ve İngilizce tercümelerinden de yararlanılarak dilimize aktarılan bu Mukaddime’yi çok geniş kesimlerin daha iyi anlayacağını umut ediyoruz.
 

Mukaddime
Evrensel Tarihe ve Toplum Bilimlerine Giriş isimli 968 sayfadan oluşan kitap ; İbni Haldun tarafından yazılmış ve TİMAŞ YAYINLARI yayınevinin 05.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arayış Soruları Z Kuşağından Elif Kuşağına pdf oku indir başlıklı makalemizde Arayış Soruları Z Kuşağından Elif Kuşağına indir, Arayış Soruları Z Kuşağından Elif Kuşağına oku ve Arayış Soruları Z Kuşağından Elif Kuşağına pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mukaddime Evrensel Tarihe ve Toplum Bilimlerine Giriş pdf oku indir - PDF indir