Kur’an Okuma Esasları (Tecvid) pdf oku indir

Kur’an Okuma Esasları (Tecvid) pdf oku indir

Müslümanlar, Kur’ân-ı Kerîm’i korumakla yükümlüdür. Onu koruma yollarından birisi de okumaktır. Bunun içindir ki, Kur’ân okumak, dinimizde ibâdet olarak kabul edilmiştir. Ancak bu, gelişigüzel bir okuyuş değil, usûlüne uygun bir okuyuştur.
Yüce Allah, Kitabının “tertîl” ile okunmasını buyurmuştur; bu da yavaş yavaş, tane tane, kurallarına uygun olarak okumak demektir. Kur’ân’ı, kurallarına uygun olarak okumasını öğreten de Tecvîd’dir. Bu bakımdan tecvîd, bir fantezi ve lüks değildir; Kur’ân’ın Allah tarafından indirildiği şekilde okunmasını sağlayan bir ilim ve sanattır.
Tecvîdin, ilmî ve amelî iki yönü vardır. Tecvîdin ilmî (teorik) yönünü bilmeden -kulaktan dolma şekliyle- Kur’ân okumak mümkün ise de, asıl ve ideal olanı, tecvîd bilerek okumaktır.
İşte bazı İlahiyat Fakültelerinde ders kitabı olarak da okutulan bu eser, bu hedefe varmak isteyenlere yardımcı olmak maksadıyla hazırlanmıştır.
Eserde klâsik tecvîd konularının yanında, Kur’ân kıraatıyla ilgili daha pek çok konuya da yer verilmiştir.
 

Kur’an Okuma Esasları (Tecvid) isimli 515 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Prof. Dr. Abdurrahman Çetin tarafından kaleme alınmış ve EMİN YAYINLARI yayınevinin tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnsani İlişkiler İlahi Ölçü pdf oku indir başlıklı makalemizde İnsani İlişkiler İlahi Ölçü indir, İnsani İlişkiler İlahi Ölçü oku ve İnsani İlişkiler İlahi Ölçü pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kur’an Okuma Esasları (Tecvid) pdf oku indir - PDF indir