İthafü’z-Zekî bi-şerhi’t-Tuhfeti’l-Mürseleti ile’n-Nebî et-Tuhfetü’l-Mürsele Şerhi pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir
  • Anasayfa
  • İslam
  • İthafü’z-Zekî bi-şerhi’t-Tuhfeti’l-Mürseleti ile’n-Nebî et-Tuhfetü’l-Mürsele Şerhi pdf

İthafü’z-Zekî bi-şerhi’t-Tuhfeti’l-Mürseleti ile’n-Nebî et-Tuhfetü’l-Mürsele Şerhi pdf


İthafü’z-Zekî bi-şerhi’t-Tuhfeti’l-Mürseleti ile’n-Nebî et-Tuhfetü’l-Mürsele Şerhi pdf

et-Tuhfetü’l-mürsele ile’n-Nebiyyi’l-mürsele Hindistanlı sûfîlerden Muhammed Fazlullah el-Burhânpûrî tarafından kaleme alınan bir eserdir.   Eserde Ekberî geleneğe ait önemli bir tema olan varlık mertebelerine, yedili tasnifle vecîz ve sistematik bir şekilde yer verilmiştir.  Vahdet-i vücûdun şer’î dayanakları konusu da eserin merkezi temalarından biridir. İçeriğinin daha iyi kavranılması ve vahdet-i vücûda dair literatürde oluşturulan bazı polemiklere cevaplar üretilmesi gayesiyle başta müellifi olmak üzere birçok sûfî tarafından et-Tuhfetü’l-mürsele üzerine şerhler yazılmıştır. 
İbrahim el-Kûrânî, et-Tuhfetü’l-mürsele’yi klasik anlamda kelime kelime, cümle cümle şerh etmekten ziyade, kendi döneminde ve yaşadığı bölgede esere yöneltilen tenkitlere itirazlarını dile getirmiş; onlara karşı tasavvuf, felsefe ve kelâm âlimlerinin metinlerinden hareketle cevaplar vermiştir. Dolayısıyla et-Tuhfetü’l-mürsele şerhi olarak Arapça kaleme alınan bu risale bir tür vahdet-i vücûd savunusu olarak kabul edilebilir. Arapça tahkîki ve Türkçe tercümesiyle birlikte yayınevimiz tarafından neşredilen eser, et-Tuhfetü’l-mürsele şerhleri projemizin ilk metnidir.
 
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap İbrahim el-Kurani tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Abdullah Salahaddin-i Uşşaki: Hayatı ve Eserleri pdf başlıklı makalemizde Abdullah Salahaddin-i Uşşaki: Hayatı ve Eserleri indir, Abdullah Salahaddin-i Uşşaki: Hayatı ve Eserleri oku ve Abdullah Salahaddin-i Uşşaki: Hayatı ve Eserleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


İthafü’z-Zekî bi-şerhi’t-Tuhfeti’l-Mürseleti ile’n-Nebî et-Tuhfetü’l-Mürsele Şerhi pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?