İmam-ı A’zamın Beş Eseri pdf oku indir

tarafından
22
İmam-ı A’zamın Beş Eseri pdf oku indir

Ebu Hanife İslam fıkhında kendisine kadar devam eden rey ekolü’nün, asrındaki en mühim simasıdır. Bizzat kendisinin ifadesine göre, bir mesele hakkında Hz. Peygamber’den gelenleri mutlaka kabul eder, Sahabeden gelenleri seçer, birini diğerine tercih eder fakat hepsini terketmezdi. Bundan başka tabiilerin ictihadına gelince, kendisini onlara uyma durumunda görmezdi. Onların ictihad ettiği gibi kendisinin de ictihad edeceğini ifade ederdi. Onun ictihadında sırasıyla uyduğu esasları kitap, sünnet, sahabe sözleri, kıyas, istihsan, icma ve örf’tür.

Ebu Hanife Ehli Sünnet’in itikadi görüşlerinin ortaya çıkmasında büyük rolü olan bir alimdir. İtikadi konularda bilhassa soru-cevap tarzında zamanımıza kadar intikal eden eserleri Maturidi Kelam ekolünün temellerini teşkil etmiştir. Bu eserler ehlisünnet inancının temellerini özlü ve mantıklı bir şekilde önümüze sermektedir. Kitaplarında görüleceği üzere, birçok fırkaların mutaasıp görüş ve kanaatlerine karşı İslamın müsamahasını savunmuştur.
 

İmam-ı A’zamın Beş Eseri isimli 160 sayfa yazılmış olan bu kitap ; İmam-ı Azam Ebu Hanife tarafından kaleme alınmış ve M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 01.03.2016 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Günümüz Fıkıh Problemleri pdf oku indir başlıklı makalemizde Günümüz Fıkıh Problemleri indir, Günümüz Fıkıh Problemleri oku ve Günümüz Fıkıh Problemleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İmam-ı A’zamın Beş Eseri pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.