II. Meşrutiyet Dönemi Türk Edebiyatından Resimli Kitap pdf oku indir

II. Meşrutiyet Dönemi Türk Edebiyatından Resimli Kitap pdf oku indir

Süreli yayınlar, tarihte yaşanmış olan siyasî, sosyal ve ekonomik olayların gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayarak edebiyat tarihinin karanlık noktalarının aydınlatılmasına katkıda bulunmaktadır. Meşrutiyet döneminde yayınlanan çok sayıda süreli yayın arasında, bu çalışmanın konusu olan Resimli Kitap mecmuası, birçok bakımdan öne çıkmaktadır. Resimli Kitap mecmuası 1908-1914 yılları arasında ortalama beş yıl süreyle Türk basın hayatında varlığını sürdürmüştür. Toplamda dokuz cilt, elli bir sayıya ulaşan mecmua, II. Meşrutiyet döneminin uzun soluklu dergileri arasındaki yerini almıştır. Bundan dolayı Meşrutiyet dönemi, dergide kendisini fazlasıyla hissettirmektedir. Resimli Kitap’ın devrin bütün gelişmelerine açık olarak her sayıda daha iyi olmaya çalıştığı, güncel, siyasî ve edebi gelişmeleri yoğun olarak takip ettiği, devrin önemli sanatçılarına sayfalarında yer verdiği görülmüştür. Ayrıca derginin devrine göre çok sayıda görsel kullanması bugünün okuru için dönemi anlama ve yorumlamada dergiyi daha özgün bir noktaya taşımıştır. Bu çalışmada II. Abdülhamit ve Meşrutiyet dönemi basın-yayın hayatı ve edebî türler, Resimli Kitap’ı hazırlayan süreç bağlamında incelenmektedir. Ayrıca çalışma mecmuanın kültür hayatımızdaki yeri ve önemi, seçilmiş metinler ve dizinden oluşmaktadır.
 

II. Meşrutiyet Dönemi Türk Edebiyatından Resimli Kitap isimli 302 sayfadan oluşan kitap ; Sümeyye Özdemir tarafından yazılmış ve ARI SANAT YAYINEVİ yayınevinin 24.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bilimsel Gaflar Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler pdf oku indir başlıklı makalemizde Bilimsel Gaflar Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler indir, Bilimsel Gaflar Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler oku ve Bilimsel Gaflar Doğruya Giden Eğri Yolda Serüvenler pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

II. Meşrutiyet Dönemi Türk Edebiyatından Resimli Kitap pdf oku indir - PDF indir