Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı pdf oku indir

tarafından
14
Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı pdf oku indir

Türkiye’de tarih denilince akla ilk gelen isim İlber Ortaylı’nın kaleminden Osmanlı hukuk tarihinin merkezinde yer alan ve üzerine pek konuşulmayan kadıları anlatan önemli bir çalışma…
 
Kadılık İslam Ortaçağında ortaya çıkan idari ve adli bir görevdir. Kadı’nın sosyal-idari fonksiyonları değerlendirilirken on dört asırlık İslam tarihi içindeki evrimi göz önüne alınmadığından, bu kurumun İslam öncesi imparatorluklardan neleri, ne ölçüde miras aldığı üzerinde de durulmamıştır. İlber Ortaylı, Osmanlı Devleti’nde Kadı adlı bu çalışmasında kadıların tarihini ve yargı görevlerini, tayinini, görev süresini, yargı bölgesini, yardımcılarını, diğer memurlar arasındaki hiyerarşik ilişkisini ve Osmanlı mahkemelerinin nasıl işlediğini birincil arşiv kaynaklarını kullanarak anlatıyor.
 
İlber Ortaylı, hem geniş ufuklu tarihçiliğini hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu işe koştuğu bu kitabında, Osmanlı dünyasında kadının bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.
 

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı isimli 112 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmış ve KRONİK KİTAP yayınevinin 01.12.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sibirya’dan Balkanlara Şamanlar ve Cadılar (1. Cilt) pdf oku indir başlıklı makalemizde Sibirya’dan Balkanlara Şamanlar ve Cadılar (1. Cilt) indir, Sibirya’dan Balkanlara Şamanlar ve Cadılar (1. Cilt) oku ve Sibirya’dan Balkanlara Şamanlar ve Cadılar (1. Cilt) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.