Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir

Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi pdf


Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi pdf

Hüdâyî’nin eserlerini tercüme eden Mehmed Muizzüddîn Celvetî, Vâkıât isimli eserinin de bazı kısımlarını seçerek tercüme etmiştir. Bu tercümeyi Kayserili Halil Paşa’nın isteği üzerine yapmıştır. Halil Paşa, Azîz Mahmud Hüdâyî’nin müridlerinden olan bir zâttır. Devlet kademelerinde; çakırcıbaşı, kaptân-ı deryâ, vezirlik, sadâret makāmlarında bulunmuştur. Halil Paşa’nın Azîz Mahmud Hüdayi’nin Sultan II. Osman’a yazdığı bir tezkire neticesinde III. kez kaptân-ı deryâ olduğu da bilinmektedir. Seferlere çıkmadan önce Hüdâyî’den izin ve dua taleb etmiştir. Hüdâyî de kendisine mektuplar göndererek teşvik etmiş, tebrik etmiş ve yol göstermiştir.
Hüdâyî’nin müridinden olan, şeyh ve faziletli bir zât olarak da vasfedilen Muizzüddîn Efendi seçtiği bu kısımları, şeyhi Hüdâyî’nin izniyle ve işâretiyle yapmış olma ihtimali kuvvetlidir. Kendisi arasından seçerek yaptı ise de muhtemel ki kendisine bu konuda verilen izinle yerine getirmiştir. Seçilen kısımlara baktığımızda genel itibariyle tevhîdi ön plana çıkaran, tarîkat yolunu ve âdâbını sâlike öğreterek yolu tanıtan seçkiler yaptığını görmekteyiz. Böylece özellikle Celvetiyye yolundan olup Arapçaya vâkıf olmayan, yani o dönem için ilim erbâbı da sayılmayan sâliklere, muhtasar olarak bir seyr ü sülûk yolculuğunun seyrini sunmaktadır.
 
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Mehmed Muizzüddin Celveti tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ahkam Hadisleri (Bulûğu'l-Meram) (Roman boy) pdf başlıklı makalemizde Ahkam Hadisleri (Bulûğu'l-Meram) (Roman boy) indir, Ahkam Hadisleri (Bulûğu'l-Meram) (Roman boy) oku ve Ahkam Hadisleri (Bulûğu'l-Meram) (Roman boy) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?