Hazar Bölgesi’nde Enerji Mücadelesi pdf oku indir

Hazar Bölgesi’nde Enerji Mücadelesi pdf oku indir

Enerji güvenliği, günümüzde uluslararası ilişkileri belirleyen mücadele alanlarından biri hâline gelmiştir. Enerjiye duyulan ihtiyacın artması, enerji kaynaklarının bulunduğu ülke ve bölgelere olan ilgiyi artırmıştır. Bu bölgelerden biri olan Hazar Bölgesi SSCB’nin dağılmasını müteakiben uluslararası enerji platformunda ivme kazanmıştır. Hazar Havzası jeopolitik önemi bulunan, büyük miktarlarda petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olan bir bölgedir. Hazar Bölgesi’ni önemli kılan diğer bir husus ise Rusya ve İran ile birlikte Türk Cumhuriyetleri’nin bölgenin enerji kaynaklarından birlikte pay almaları ve bu ülkelerin Türkiye ile tarihi – kültürel bağlarının bulunmasıdır. Hazar Denizi’ne kıyıdaş devletlerin (Rusya, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan), küresel güçlerin (ABD, AB, Çin), Türkiye’nin Hazar Bölgesi strateji ve politikaları Hazar Havzası’ndaki enerji üretimini, arzını ve güvenliğini belirlemektedir. 
Bu kitapta; Hazar Bölgesi enerji kaynaklarının kıyıdaş ülkeler, küresel güçler ve Türkiye açısından önemi açıklanmış, bölgeye yönelik strateji ve politika analizleri yapılmıştır.
 

Hazar Bölgesi’nde Enerji Mücadelesi isimli 204 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Çağlar Özer tarafından yazılmış ve ORİON KİTABEVİ AKADEMİK KİTAPLAR yayınevinin 24.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Hazar Bölgesi’nde Enerji Mücadelesi pdf oku indir - PDF indir