Geyikli Baba Külliyesi pdf oku indir

Geyikli Baba Külliyesi pdf oku indir

Osmanlı yönetimi kuruluş evresinde , kontrolü her zaman sıkı tutarak, Anadolu dışından gelen dervişleri topraklarında barındırmış ve hatta onlara yapılar yapmışlardır. Geyikli Baba da bunlardan biridir. Orhan Gazi’nin güvenini ve saygısını kazanmıştır. Bunun sonucunda da, bugün halen ayakta olan bir yapı ve çevresinde bir köy meydana gelmiştir.

Bursa ve çevresinde, Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine ait tarikat yapılarında, Selçuklu mirasının, farklı bir coğrafyanın sunduğu değişik malzeme ve tekniklerden yararlanılarak, yörede mevcut mimari geleneklerle kurulan ilişkiler çerçevesinde, dönemin sosyo-ekonomik ve kültürel şartlarının gerektirdiği doğrultuda yeniden yorumlandığını söyleyebilir. Yalnız Osmanlı topraklarında değil, bütün Anadolu beyliklerinde, tarikat yapılarının ötesinde, mimarinin bütününde gözlenen bu yeniden yapılanma, Anadolu Türklerinin XIV. yüzyılda yaşadığı, tarihlerinin en önemli kimlik dönüşümlerinden birisine ışık tutmaktadır.
 
 

Geyikli Baba Külliyesi isimli 104 sayfadan oluşan kitap ; Tayfur Göl tarafından yazılmış ve NET KİTAPLIK YAYINCILIK yayınevinin 27.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Geyikli Baba Külliyesi pdf oku indir - PDF indir