Firavun İmanı / Toplu Eserleri 2 pdf oku indir

tarafından
14
Firavun İmanı / Toplu Eserleri 2 pdf oku indir

Firavun İmanı’nda Tarık Buğra, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşu sorunsalını bu kez Sakarya Savaşı arefesi ve hemen ertesi dönem bağlamında romanlaştırıyor. Kahramanları yine “sıradan” halk veya dönemin ikinci, üçüncü plandaki kişilerin temsil eden tipler. Roman Mustafa Kemal’in tartışılmaz liderliği etrafında şekillenen Cumhuriyet’in kurucu kadrosu ve onun iradesine karşı, bizzat Kuvayi Milliye hareketi içinden şekillenmekte olan milli-muhafazakar hoşnutsuzluk, tepki ve muhalefetin şekillenişini konu alıyor. Bu tepki ve muhalefetin sonraki yıllarda Mustafa Kemal’i ve onun “devrimlerini” doğrudan karşısına almak yerine bunu bir anti-komünizm edebiyatı içine yerleştirilmiş imalarla ifade eden bir politik söylem tutturduğu bilinir. Bu bakımdan Firavun İmanı’nda milli-muhafazakar tepki ve muhalefetin 1920’lerin Sovyetçi ve komünist sıfatla tiplerine yönelik ve onların üzerinden ifade ediliyor olması, Cumhuriyet’in daha sonraki yıllarını haber veriyor.
 

Firavun İmanı / Toplu Eserleri 2 isimli 229 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Tarık Buğra tarafından kaleme alınmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 22.10.2018 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu pdf oku indir başlıklı makalemizde Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu indir, Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu oku ve Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Firavun İmanı / Toplu Eserleri 2 pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.