Feniçka (Ciltli) pdf oku indir

Feniçka (Ciltli) pdf oku indir

Lou Andreas-Salomé modern anlamda “feminist” olarak tarif edilemese de, bağımsız ve özgürlükçü yaşamıyla kuşaklar boyu feministler için bir rol model oldu. Nietzsche, Rilke ve Freud gibi önemli şahsiyetlerle kurduğu dostluklarla ve onlar üzerindeki etkisiyle gündeme geldi. Avrupa üniversitelerinde öğrenim gören ilk kadınlardan biri olarak, erkeklerle ilişkileri çağının kadınlarına göre farklı bir seyir izlemişti.
Feniçka, Andreas-Salomé’nin Alman oyun yazarı Franz Wedekind’le yaşadığı, daha sonra Alban Berg’in Lulu adlı operasının librettosuna da konu olan bir deneyime dayanır. Geleneksel cinsiyetler arası ilişkileri pek umursamayan, İsviçre’de doktorasını yapmış Moskovalı bir kadının bir erkek psikoloğun gözünden anlatılan hikâyesidir. Anlatıcı yapıtın akışı içinde Feniçka’yla dostluğunu ilerletirken, kadınları her daim belli şablonlar içinde; ya erkek avcıları ya da salt zihinsel kapasiteleriyle öne çıkan cinsiyetsiz varlıklar olarak değerlendirmekten vazgeçip, insan olarak görmeyi öğrenir.
 

Feniçka (Ciltli) isimli 80 sayfadan oluşan kitap ; Lou Andreas-Salome tarafından yazılmış ve TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 23.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Bir Aşk / Bir Genç Kızın Gizli Defteri 13 pdf oku indir başlıklı makalemizde Yeni Bir Aşk / Bir Genç Kızın Gizli Defteri 13 indir, Yeni Bir Aşk / Bir Genç Kızın Gizli Defteri 13 oku ve Yeni Bir Aşk / Bir Genç Kızın Gizli Defteri 13 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Feniçka (Ciltli) pdf oku indir - PDF indir