Ezoterik Mottoların Serüveni pdf oku indir

Ezoterik Mottoların Serüveni pdf oku indir

Ve Merhaba…
Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
Ziya Paşa

Unutulmaz mısralar sonrası kitabımızda yer alan, ilgi çekeceğini düşündüğüm her kompozisyon başında yazan Ya Hafizu Ya Kebikec yazısının incelik kokan anlamına gelince, eskiden genellikle ve sıklıkla kitapların ilk sayfasına “kebîkec”, “yâ kebîkec”, “yâ hafîzu yâ kebîkec” gibi ibarelerle yazılan kelime-i esrarın, Süryânîcede haşeratı yok etmekle görevli bir meleğin veya kitap kurtları şeyhinin adı olduğu ve üzerine yazıldığı kitaba haşeratın, o melekten korktuğu yahut şeyhlerinin adına saygı duyduğu için zarar vermediği rivayet edilmektedir. Başka bir rivayete göre ise, yine kitap kurtlarını etkileyen tılsımlı bir söz veya dua olduğu söylenmektedir. Başka kaynaklarda kebîkecin bir bitki olarak düğün çiçeği, sarıçiçekli düğün otu, keffü’s-sebu’, kırlangıç otu, kes-i vîran, şecerü’d-defâdı’, kibrit çiçeği, kurbağa otu, kurbağa ayası, kâğıthâne çiçeği, mastava çiçeği, ranunculus asiaticus, sarıçiçek, sırtlan ayası, sütleğen, şakîk, verdü’l-hub, yırtıcılar ayası gibi karşılıkları da bulunmaktadır denilir. Kitapları haşeratın tahribinden korumak amacıyla, eski çağlardan beri çeşitli tedbirler alındığı bilinmektedir. Bunun için bazı bitkilerin suyu veya yağı kullanılmıştır. Tıp yazmalarından elde edilen bilgilere göre “kebîkec”in zehirli bir bitki olması ve o bitkiden üretilen bir maddenin mürekkebe karıştırılıp yazı veya sadece “kebîkec” kelimesinin yazılmış bulunması ihtimali çok büyüktür. Bu varsayıma göre kebîkec önceleri ilmî temellere dayanan bir uygulama iken, zamanla folklorik bir unsur, bir inanç şeklini almıştır.
(Tuba Çavdar, DİA, Kebikec Md. XXV,161-162.)

Bu bilgiyi paylaştıktan sonra son sözlerimi Suat TAŞER’in unutulmaz bir sözüyle taçlandırarak bitirmek isterim.
“Serçe kuşu gibidir umut; dal yorulur, serçe yorulmaz.”

Son sözlerimizin ileriye dönük bir yol gösterici pusula ve okyanuslarda yolumuzu aydınlatan bir fener olmasını temenni eder, sizleri serüvenimizden elde ettiğiniz veya edeceğiniz deneyimlerin tadını yaşamakla baş başa bırakmak isterim.

Selam ve Sevgi ile
Enes MİRZEOĞLU
 

Ezoterik Mottoların Serüveni isimli 348 sayfadan oluşan kitap ; Enes Mirzeoğlu tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 31.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Isabelle pdf oku indir başlıklı makalemizde Isabelle indir, Isabelle oku ve Isabelle pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ezoterik Mottoların Serüveni pdf oku indir - PDF indir