Enver Hoca Dönemi Arnavutluk (1945-1985) pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir

Enver Hoca Dönemi Arnavutluk (1945-1985) pdf


Enver Hoca Dönemi Arnavutluk (1945-1985) pdf

Soğuk Savaş Döneminde Arnavutluk’un lideri olan Enver Hoca yalnız Balkanlar’da değil tüm Dünyada farklı yönleriyle gündeme gelmiştir. İktidara geldikten sonra 40 yıl süreyle aralıksız olarak Arnavutluk’ta diktatörlük konumunu korumuştur.

Yapılan incelemede bir kısım Arnavut halkının O’nu hâlâ Arnavutların ulusal lideri İskender Bey’den sonra büyük bir kişi olarak görmekte iken, diğer bir kısım Arnavut halkının ise O’nu bir vatan haini ve Arnavutluk’un modernleşme yolunda en büyük engeli olduğuna inandığı görülmüştür. Ayrıca O’nun Arnavutluk’u bir “kapalı kutu” haline nasıl getirdiği de bu incelemede ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. 
Enver Hoca Sovyet lideri Josef Stalin’i bir ilah ve Marksist-Leninist İdeolojisini de bir yaşam tarzı olarak görmüş ve uygulamalarında Stalin’den daha fazla Stalinci olmuştur. Türkiye’de “Enverciler” diye isimlendirilen komünist grup aynı ideoloji ve yaşam tarzını örnek almıştır. 

Çalışmamızın ilk iki bölümde Enver Hoca’nın İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesine nasıl bağımsızlığı kazandırdığı, kısa zamanda iktidara gelişi ve Arnavutluk İşçi Partisinin oluşturulması konuları göz önüne alınmıştır. Daha sonra ki iki bölümde ise Enver Hoca’nın iktidarda kalmak için muhaliflere karşı uyguladığı etkisizleştirme siyaseti ve diktatörlük yönleri ile Komünist ülkeleri, Batılı ülkeler ve Türkiye ile olan ilişkileri farklı yönleri ile detaylı olarak ele alınmıştır. 

Türkiye-Arnavutluk ilişkileri Enver Hoca Döneminde genel olarak alt seviyede sürdürülmüştür. Bunda Türkiye’nin takip ettiği parlamenter demokratik yönetim şekli ile Arnavutluk’un takip ettiği Marksist-Leninist yönetim şekli etken olmuştur. Bugün Arnavutluk’u yönetenler ya Enver Hoca Dönemini yaşayanlar ya da onların çocuklarıdır. Dolayısıyla günümüzde Türkiye’nin Balkan Politikasını belirlerken Arnavutluk’un bu döneminin bilinmesi iki ülke arasında geliştirilecek ilişkiler için vazgeçilmez ihtiyaçtır. 
Tarihi, kültürel ve akrabalık bağlarıyla birbirine bağlı olan bu iki dost ulus Balkan barışı için vazgeçilmez iki devlettir ve öyle de kalmalıdır.
 
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Dr. Ali Özkan tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Savaş Dönemi Türk Basını pdf başlıklı makalemizde Soğuk Savaş Dönemi Türk Basını indir, Soğuk Savaş Dönemi Türk Basını oku ve Soğuk Savaş Dönemi Türk Basını pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Enver Hoca Dönemi Arnavutluk (1945-1985) pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?