Endülüs Medeniyetinin Zirvesi pdf oku indir

Endülüs Medeniyetinin Zirvesi pdf oku indir

Halife II. Hakem Dönemi Endülüs Tarihi (350-366/961-976)
 
Yaklaşık bir asra yakın İslâm dünyasının idaresini ellerinde bulunduran Emevî- ler devrinde, kısa bir süre içerisinde siyâsî, askerî ve sosyal alanlarda pek çok önemli hadise meydana gelmiştir. Bu olaylardan birisi de şüphesiz Avrupayı siyâsî, askerî ve kültürel olarak etkisi altına alan Endülüs’ün fethi olmuştur. Müslümanlar burada sekiz asır gibi uzun bir süre hüküm sürmüşler ve Avrupa’nın daha sonraki dönemlerde gelişmesine ve kalkınmasına direkt etki etmişlerdir.
 
Endülüs Emevî Halifesi Hakem b. Abdurrahmân, Endülüs Emevî hükümdarları arasında idârî dehâsı ve entelektüel şahsiyetiyle temâyüz etmiş birisidir. 15 yıl gibi bir süre tahtta kalan II. Hakem dış siyasette hem Endülüs’te hem de kuzey Afrika’da son derece önemli adımlar atarak devletin sınırlarını güçlendirmiştir. Öte yandan kendisi ilme, bilginlere ve kitaplara düşkün bir kimse olarak tarih kitaplarında yer almakla birlikte eğitim-öğretim faaliyetlerine gerekli desteği sağlamış ve ülkesinde adeta okuma-yazma bilmeyen kalmaması için özel gayret sarfetmiştir.
 
Elinizdeki bu çalışmada II. Hakem’in hayatı, şahsiyeti, siyaseti ve İlmî kişiliği ile birlikte döneminde başkent Kurtuba ve Endülüs’ün durumu ele alınmıştır.
 

Endülüs Medeniyetinin Zirvesi isimli 200 sayfadan oluşan kitap ; Furkan Erbaş tarafından yazılmış ve FECR YAYINEVİ yayınevinin 29.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin Sorunları ve Çözüm Yolları (Yapılması Gerekenler) pdf oku indir başlıklı makalemizde Türkiye'nin Sorunları ve Çözüm Yolları (Yapılması Gerekenler) indir, Türkiye'nin Sorunları ve Çözüm Yolları (Yapılması Gerekenler) oku ve Türkiye'nin Sorunları ve Çözüm Yolları (Yapılması Gerekenler) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Endülüs Medeniyetinin Zirvesi pdf oku indir - PDF indir