Eğitimde Örgütsel Davranış: Liderlik ve Okul Reformu pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir
  • Anasayfa
  • Genel
  • Eğitimde Örgütsel Davranış: Liderlik ve Okul Reformu pdf

Eğitimde Örgütsel Davranış: Liderlik ve Okul Reformu pdf


Eğitimde Örgütsel Davranış: Liderlik ve Okul Reformu pdf

Okul insanların içinde yaşadıkları, çalıştıkları ve etkileşim içerisinde bulundukları bir sosyal çevredir. Diğer sosyal örgütler gibi okulun da dünyayı anlama, algılama, yorumlama ve ona tepki verme biçimlerini güçlü bir biçimde etkilemek üzere bir araya gelen insan gücü, yapısı, mantığı ve değerleri vardır. Kısaca, bir eğitim örgütünde bireysel ya da grup olarak çalışan insanların davranışları sadece kendine has bireysel özelliklerinin yansıması değildir. Bu davranışlar aynı zamanda örgüt içinde hâkim olan sosyal normlar ve kültür ile şekillenir, farklı biçim alır. Bireyler ve sosyal çevreleri arasındaki bu etkileşim, örgütsel davranışın okullardaki insan davranışlarının ortaya çıkmasında etkili rol oynar. Eğitim örgütlerinde eğitim lideri olmak isteyenlerin liderlik yapmaya nasıl başlayacaklarına karar vermeleri noktasında örgütsel davranışın ana hatlarını net bir biçimde anlamaları ve bilmeleri gerekir. Liderlik belirli özellikler taşımayı gerektirse de en etkili olan bileşen durumsallıktır. Zaman, ortam ve koşullar liderleri açığa çıkarabileceği gibi mevcut liderlerin sahneden çekilmesine de yol açabilir. Her zaman, her yerde geçerli liderlik davranışları ve rolleri mevcut değildir.
Bu kitabın amacı, örgütsel davranışın ve eğitim lideri olmanın farklı boyutlarını ele alıp farklı paradigma ve yaklaşımları okurla buluşturmaktır. Bu bağlamda okuduklarınızı eleştirel bakış açısıyla ele almanız, kitaptaki görüşler hakkında düşünmeniz, sorgulamanız, kitaptaki kuramsal bilgileri iş hayatınızda karşılaştığınız durumlarla kıyaslamanız, tartışmanız kitaptan daha fazla yararlanmanıza katkı sağlayacaktır.
Örgütsel ve eleştirel teori, motivasyon, insan doğası, okul kültürü ve iklimi, örgütsel değişim, liderlik, karar verme, çatışma, iletişim, okul reformu gibi konuların ele alındığı bu kitabın, yansıtıcı uygulamalara rehberlik edecek şekilde hem şimdi hem de gelecekte sizlere fayda sağlaması beklenmektedir.
Her insan, her kitap ayrı bir dünyadır. Gayemiz bilimsel eserlerle bu dünyaları birleştirmek, bilimsel literatürde ve çalışanlarda sinerji yaratmaktır.
 
Yazarlar
Robert G. Owens
Thomas C. Valesky 
Yazarlar
Necati Cemaloğlu
Fatih Şahin
Kübra Yenel
Çevirenler
Necati Cemaloğlu
Gülnur Ak Küçükçayır
Kübra Yenel
Neslin İhtiyaroğlu
Ömür Çoban
Elif Daşcı Sönmez
Hatice Turan
Fatih Şahin
Kerem Tekşen
Ali Duran
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Robert G. Owens tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.


Eğitimde Örgütsel Davranış: Liderlik ve Okul Reformu pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?