Edebiyatta ve Dilde Pandemi pdf oku indir

Edebiyatta ve Dilde Pandemi pdf oku indir

Pandeminin hayatımıza girdiği yaklaşık iki yıldan beri artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı bilincine erdik. Evimizde, o en mahrem alanlarımızda aile sorumluluğumuzdan toplumsal ve gündelik yaşantımıza kadar her alanda köklü değişiklikler yaptık. Hastalığı her an, her yerde kapabilme korkularımızın varlığımızı esir aldığı; ülkemizin ve dünyanın artık bu pandemiye göre her cephesinde yeniden şekillendiği düşünülecek olursa “çağın vebası” olarak da anılabilecek bu hastalığın ölümüne vesile olduğu yüzbinlerce insan göz önüne alınacak olursa bu travmayı kolay kolay atlatacağa benzemiyoruz. Biz bu vesileyle içinde bulunduğumuz bu zorlu durumu anlamak ve kavramak için, pandemiyle edebiyatın ve dilbilimin nasıl bir illiyet içinde olduğunu araştırdık. Pandemi yeni bir olgu olmadığından, köklü bir maziye sahip olduğundan geçmişten örneklerle pandemiyi edebiyatına kanalize eden bazı yazarların eserlerini çözümledik. Pandemi varlığı ile sosyal ve toplumsal olana, medyaya ve dile de etki ettiğinden pandeminin günümüz dilinde ve dilbiliminde nasıl değişimlere, dönüşümlere neden olduğunu da araştırdık. Kendine ait bir leksika oluşturduğu, bu alanla ilgili bir network sağladığı söylenebileceğinden iki kanattan oluşan kitabın ikinci kanadını da dilbilimsel araştırmalara ayırdık. “Edebiyatta ve Dilde Pandemi” adlı bu kitap son iki yılda yaşadığımız global tehdidi anlamaya dönük bir çalışma oldu. Yüzyılda bir insanlığı sarıp sarmalayan pandeminin edebiyata ve dile ne tür yansımaları olduğunu merak edenlere kitap ufuk açıcı fikirler vermeyi hedefliyor.

Edebiyat Ve Pandemi
Ahmet Sarı

Sophokles Kral Oidipus: Hastalık Ve Felaket Getiren Trajik Kahraman’ın Kaderi
Cemile Akyıldız Ercan

Orhan Pamuk’un “Veba Geceleri” Adlı Romanında Salgın
Ahmet Uğur Nalcıoğlu

Yazın Ve Gerçeklik İlişkisi Bağlamında Aşk Ve Hastalık
Funda Kızıler Emer

Juli Zeh’in “Temize Havale” Adlı Romanında Günümüzden Geleceğe Sağlık
Davut Dağabakan

Thomas Mann’ın “Venedik’te Ölüm” Adlı Nuvelinde Salgın/Hastalık
Merve Karabulut

Pandemi Dilinin Türkçe Ve Almancadaki Yansımaları
Fatma Öztürk Dağabakan

Covid-19 Pandemi Sürecine Bağlı Uzaktan Yabancı Dil Öğretiminde
Ders Materyallerinin Nitelikleri
Fatma Karaman

Pandemi Diline Cinsiyet Odaklı Bir Yaklaşım: Twitter Örneği
Kadri Nazlı
Ece H. Nazlı

Almanya Ve Türkiye’deki Pandemi Konulu Reklamların
Roman Jakobson’un İletişim Modeli Bağlamında Çözümlenmesi
Özge Sinem İmrağ

Covid-19 Pandemi Sürecine İlişkin Sosyal Medyaya Yansıyan Mizahi Söylemler
Fatma Karaman

Pandemi Döneminde Türkçe Ve Almancada Kullanılmaya Başlanan
Deyim Ve Atasözleri
Fatma Öztürk Dağabakan
Cemile Akyıldız Ercan
 

Edebiyatta ve Dilde Pandemi isimli 263 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve ÇİZGİ KİTABEVİ yayınevinin 31.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Omon Ra pdf oku indir başlıklı makalemizde Omon Ra indir, Omon Ra oku ve Omon Ra pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Edebiyatta ve Dilde Pandemi pdf oku indir - PDF indir