Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar pdf oku indir

tarafından
15
Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar pdf oku indir

Devlet-i ‘Aliyye’nin birinci cildi Osmanlı Devleti’nin bir beylikten Balkanlar ve Ortadoğu’ya hükmeden güçlü bir imparatorluğa dönüşümünü konu alır. İkinci cilt, padişah ve devlet otoritesinin zayıfladığı 17. yüzyılın ilk yarısındaki iktidar mücadelelerini inceler. Üçüncü cilt, merkezi devlet otoritesinin yeniden kurulduğu “Köprülüler” dönemini, Orta Avrupa’da Habsburglarla süren uzun iktidar mücadelesini, malî ve siyasî bunalıma karşı çözüm arayışlarını ayrıntılarıyla ele alır. Dördüncü cilt ise, Osmanlı Devleti’nin geçirdiği askerî ve malî dönüşümü mercek altına alır, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine kadar uzanan süreçte gelişen olayları takip eder. Ayrıca Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşları sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan geniş bir kesit sunar.
Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinin, hukukî ve idarî teşkilâtının, ekonomik, sosyal ve toplumsal altyapısının detaylı olarak işlendiği Devlet-i ‘Aliyye külliyatının beşinci cildi, Osmanlı-Avrupa ilişkileri, Annales Okulu ve bu okulun Osmanlı tarih araştırmalarına etkisiyle sonlanıyor. Halil İnalcık’ın bu son cilt için bir araya getirdiği İngilizce ve Türkçe makalelerinin yer aldığı eserde, ayrıca serinin tamamını ihtiva eden detaylı bibliyografya da sunulmaktadır.
 

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar isimli 872 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından kaleme alınmış ve TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 18.05.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İbn Battuta Seyahatnamesi (tek kitap) pdf oku indir başlıklı makalemizde İbn Battuta Seyahatnamesi (tek kitap) indir, İbn Battuta Seyahatnamesi (tek kitap) oku ve İbn Battuta Seyahatnamesi (tek kitap) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.