Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar -I pdf oku indir

tarafından
12
Devlet-i Aliyye  Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar -I pdf oku indir

Devlet-i ‘Aliyye, Osmanlı tarihçiliğinin çağımızdaki en büyük isimlerinden Halil İnalcık’ın yarım yüzyılı aşan çalışmalarının bir ürünü. Eserin bu ilk cildi, Osmanlı Devleti’nin bir beylikten
Orta-Doğu ve Balkanlar’ı hükmü altına alan güçlü ve köklü bir imparatorluk haline gelişine odaklanıyor.

İnalcık Osmanlı Klasik Dönemi’ni sadece siyasi tarih olarak ele almıyor. Siyasi tarihin toplumsal–ekonomik alt-yapısını, yani nüfus hareketleri, göçler, kitlelerin temel ihtiyaçları, tarım ve ticaretin bu ihtiyaçları karşılama şekilleri ve şehirleşme konularında da analizler yapıyor. Tarihsel sorunları açıklamada geçmişten gelen geleneksel zihniyet ve kurumlar çerçevesinin tespitine girişiyor.

Geç Selçuklu döneminden I. Ahmed’in saltanatının başlangıç yıllarına uzanan üç yüzyıllık süreye dair araştırmalarını elden geçirerek bütünleştirdiği bu cilt, Osmanlı Devleti’nin bir parçası olduğu Avrupa Devletler Sistemi’nin girdiği büyük ekonomik bunalımla sonlanıyor.
 

Devlet-i Aliyye
Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar -I isimli 378 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından kaleme alınmış ve TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 24.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mevlana Celaleddin-i Rûmi pdf oku indir başlıklı makalemizde Mevlana Celaleddin-i Rûmi indir, Mevlana Celaleddin-i Rûmi oku ve Mevlana Celaleddin-i Rûmi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar -I pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.