Devlet Gibi Görmek: Bazı Toplumsal Kalkınma Planlarının Başarısızlık Hikayeleri pdf oku indir

tarafından
20
Devlet Gibi Görmek: Bazı Toplumsal Kalkınma Planlarının Başarısızlık Hikayeleri pdf oku indir

İnsanların yaşam koşullarını iyileştirme amacıyla yola çıkan planlama projeleri neden başarısız oldu?
Anarşist düşünür James C. Scott, bu temel sorudan yola çıkarak devlet merkezli kent ve köy planlaması deneyimlerini mercek altına alıyor. Fransa’dan Brezilya’ya, Sovyetler Birliği’nden Tanzanya’ya bir yolculuk yaparak devletçi planlamanın başarısızlıklarını analiz ederken, benzer toplum mühendisliği felaketlerinin tümünde ortak olan koşulları da gün yüzüne çıkarıyor.
Gerçekliği kendi vizyonlarına uydurmaya çalışan tek adamları, gerçekliğe yalnızca masa başında yaptıkları plan çerçevesinden bakıp ona uymayan her yönünü yok sayan memurları ve hepsinin ötesinde, otoriter yüksek modernizmin ayrılmaz bir parçası olan ve gerçekliği şekillendirilecek bir nesne olarak gören despotluğu irdeleyen Scott, Devlet Gibi Görmek’te “planlama” kavramının gerçek toplumsal dokuyla uyuşmaz olduğu görüşünü etkin bir şekilde savunuyor.
Devlet Gibi Görmek son derece önemli bir kitap. Modern dünyayı anlamak isteyen herkes okumalı.”
-Michael Biggs, Oxford Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü
“Son yıllarda yayımlanmış, bu yüzyıla dair en temel ve aydınlatıcı çalışmalardan biri… Modern devletin gelişiminin büyüleyici bir yorumu… Scott, devletin gücünün bütün bir toplumu yeniden şekillendirmek için kullanılmasına karşı ikna edici bir argüman sunuyor.”
-John Gray, New York Times Book Review
 

Devlet Gibi Görmek: Bazı Toplumsal Kalkınma Planlarının Başarısızlık Hikayeleri isimli 424 sayfa yazılmış olan bu kitap ; James C. Scott tarafından kaleme alınmış ve KOÇ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI yayınevinin 12.10.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları pdf oku indir başlıklı makalemizde Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları indir, Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları oku ve Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Devlet Gibi Görmek: Bazı Toplumsal Kalkınma Planlarının Başarısızlık Hikayeleri pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.