Derin Devlet ve Muhalefet Geleneği pdf oku indir

Derin Devlet ve Muhalefet Geleneği pdf oku indir

Sümer/Akad’dan Mısır’a, Pers’den Roma’ya, Selçuklu’dan Osmanlı’ya uzanan derin bir tarihin ürünü olarak devlet, bu coğrafyada devletten daha fazla bir şeydir. Kutsal, hegemonik ve değişken karakteriyle devlet, zamanda ve mekânda hareketi, parçalanma ve bütünleşme dinamiği, özü ve görüntüleriyle özgün bir siyasal varlıktır.
 
Türkiye Cumhuriyeti devleti, derin devletin ruhunu taşımakla birlikte, o ruhun terk edilmesini de içeren bir trajedi sonucu, Osmanlı’nın yıkılışının enkazı üzerine kurulmuştur. Ve siyasal ömrü, bu derin tarihsel ruh ile müesses reel devlet gerçekliği arasındaki paradokslarla doludur.
 
Bu toprakların değişim ve muhalefet geleneği, derin devletin görüntü değişimini sağlayan bir dinamizmi ifade eder. Bugün milletin özünde sakladığı tekrar bütünleşme yönünde harekete geçen derin devlet ruhuyla, mevcut reel devletin oligarşik elitlerinin self kolonizatör misyonu arasındaki çelişki sadece Türkiye’nin değil, bütün bölgenin kaderini belirleyecektir.
 
Devlet aklı, milletin aklıyla özdeşleştikçe, bu çelişki tarihin ritmine uygun bir yenilenmeyle çözülecektir. Bunun için milletin en organik damarı üzerinden geçmişle geleceği sentezleyecek bir siyasal değişim gerekmektedir. Bu damar, derin devlet ruhunun eleştirel mirasına sahip olan İslamcılıktır
 

Derin Devlet ve Muhalefet Geleneği isimli 237 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Özcan tarafından yazılmış ve YARIN YAYINCILIK yayınevinin 17.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Savaşlar ve Kadın Suriye Savaşı Örneği pdf oku indir başlıklı makalemizde Yeni Savaşlar ve Kadın Suriye Savaşı Örneği indir, Yeni Savaşlar ve Kadın Suriye Savaşı Örneği oku ve Yeni Savaşlar ve Kadın Suriye Savaşı Örneği pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Derin Devlet ve Muhalefet Geleneği pdf oku indir - PDF indir