Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi pdf oku indir

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi pdf oku indir

Çince orijinal adı  “Yurt Dışına Gidip Dönmeyenlerin Eğitim Merkezlerine Gönderilen Yakınları 出境未归人员亲属送培学员名单”  Karakaş Listesi adını taşıyan bu çalışma,  Doğu Türkistan’ın Hoten Vilayeti Karakaş Nahiyesi Bostan Köyü Mahalle muhtarlık Bölgesindeki 1. Nolu Eğitim kampında bulunan 667 kişi ve onun yakınları ile ilgili bilgileri içermektedir. 
Bu listeye “1. Nolu Eğitim Merkezi” olarak sıra numarası verilmesi, Çin’de bu tür zoraki eğitim kamplarının tek olmadığını göstermektedir. Araştırmalar neticesinde sadece bu beldede 5 tane zorunlu eğitim kampı olduğu anlaşılmıştır. Sadece 1. Nolu Listenin içeriğinden 8 kişilik bir ailede, aile reisi ara sıra namaz kıldığı, yemek sonrası dua ettiği, evin hanımı bir ara yüzünü kapattığı, norm dışı çocuk doğurduğu, (son doğumda ikiz doğurmuş) tebliğ toplantısına katıldığı için “Dini aşırılığa darbe indirme” operasyonı çerçevesinde tutuklanmış, 6 yıl hapis cezasına çarptırılarak başka bir vilayette hapiste olduğu, oğlunun Çin’in iç kesimlerinde işçi, iki küçük çocuğunsa meşhur “ Melek yuvası” adı verilen Çinlileştirme kampına alındığı, böylece 8 kişilik bir ailenin darmadağın edildiği anlaşılmaktadır. Kamp dışında olan hemen herkes fişlenme, tutuklanma tehdidiyle karşıyadır.
Kampa alınanlara atılan suçlar; sakal bırakmak, ara sıra namaz kılmak, bayramlarda camiye gitmek, dar görüşlü milliyetçilik duygusuna sahip olmak, daha fazla çocuk sahibi olmak için doğum kontrol politikasını çiğneyerek “toplumsal düzeni bozmak”tır. Kampa alınanlar arasında, cinayet, hırsızlık, uyuşturucu  gibi adi suçlarla suçlanan kimse bulunmamaktadır.
Elinizdeki çalışma, Dr. Adrian Zenz’in “Karakaş Listesi: Pekin’in Sincan’daki Staj odaklı tutuklamalarının Anatomisi Üzerinde İnceleme” başlıklı makalesinin Türkçe tercümesi,  “2016’dan günümüze Çin’de hapsedilen Uygur aydınların listesi (457 kişi güncellenmiş)” ile, Doğu Türkistan’daki Toplama Kampında şehit edilen genç kadın Mihray Erkini kapsamaktadır.
Karakaş Listesinden örnek olarak seçilen 110 kişiye ait tablonun Çinceden Türkçe çevirisi, Karakaş listesinin orijinal Çince nüshası ve “Ailem nerede” etkinliğine adanan Sonsöz’den oluşmaktadır.
Bu kitapta yer alan belge ve bilgiler aslında Çin devletinin insanları sırf Uygur olarak doğdukları için ve doğal kimlikleriyle yaşamayı tercih ettikleri için tutuklanıp “Beyin yıkama kampları”nda toplanarak, Uygurları nasıl bir soykırıma tabi tuttuklarının resmi belgesidir.
 

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi isimli 324 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve DOĞU KÜTÜPHANESİ yayınevinin 15.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Marksist Dünya Tarihi (Karton Kapak) Neandertallerden Neoliberaller pdf oku indir başlıklı makalemizde Marksist Dünya Tarihi (Karton Kapak) Neandertallerden Neoliberaller indir, Marksist Dünya Tarihi (Karton Kapak) Neandertallerden Neoliberaller oku ve Marksist Dünya Tarihi (Karton Kapak) Neandertallerden Neoliberaller pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi pdf oku indir - PDF indir