Bitkilerin Bildikleri Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak pdf oku indir

tarafından
13
Bitkilerin Bildikleri  Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak pdf oku indir

Betonun giderek yeşili yuttuğu günümüzde bile her daim bitkilerle iç içeyiz: Evlerimizi, balkonlarımızı onlarla süslüyor, sokaklarda yanlarından geçiyor, parklarda onları seyre dalıyoruz. Peki ama bitkilerin nasıl bir dünyası olduğunu hiç düşünüyor muyuz?
Bu kitapta biyolog Daniel Chamovitz bitkilerin dünyayı nasıl deneyimlediklerini inceliyor. Charles Darwin ve çağdaşlarından günümüz biliminsanlarına kadar birçok yaratıcı zihnin tasarladığı deneyler ışığında, bitkilerin görme, koklama, duyma, dokunma duyuları aracılığıyla neleri “bildiklerini” anlatıyor. Çeşitli kimyasallar sayesinde nasıl birbirleriyle “haberleştiklerini”, aşağıyla yukarıyı nasıl ayırt ettiklerini, dokunmaya nasıl tepki verdiklerini, neler “hatırladıklarını” ve çevrelerinin nasıl “farkında olduklarını” açıklıyor. Böylece bitkilerin pek az bildiğimiz zengin dünyasını tanımamıza ve dünyaya onların “gözlerinden bakmamıza” imkân tanıyor.
“Bundan sonra parkta yürüyüşe çıktığınızda durup kendinize sorun,” diyor Chamovitz. “Çimenlerin arasındaki karahindiba ne görüyor? Otlar hangi kokuları alıyor? Meşenin yapraklarına dokunun, ileride ona dokunulduğunu hatırlayacağını bilerek. Ama sizi hatırlamayacaktır. Sizse o ağacı hatırlayacak ve anısını her daim hafızanızda yaşatacaksınız.”
 

Bitkilerin Bildikleri
Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak isimli 168 sayfa yazılmış olan bu kitap ; Daniel Chamovitz tarafından kaleme alınmış ve METİS YAYINLARI yayınevinin 19.02.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler pdf olarak bu kitabı indirebilir, Kitabın özetini buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arsen Lüpen - Kibar Hırsız (Cep Boy) pdf oku indir başlıklı makalemizde Arsen Lüpen - Kibar Hırsız (Cep Boy) indir, Arsen Lüpen - Kibar Hırsız (Cep Boy) oku ve Arsen Lüpen - Kibar Hırsız (Cep Boy) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bitkilerin Bildikleri Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.