Batı Etnomüzikolojisinin Tarihsel Gelişimi pdf oku indir

Batı Etnomüzikolojisinin Tarihsel Gelişimi pdf oku indir

Batı etnomüzikolojisinin oluşumu ve gelişimi, çeşitli sosyal ve kültürel eğilimlerin etkisinden yararlanmıştır. Bu eğilimlerin çeşitli tarihsel dönemlerdeki kökenlerini izleyerek alt sınır Rönesans’a doğru genişler, üst sınır doğrudan postmodernizme gider ve Batı etnomüzikolojisinin gelişiminin tarihsel çerçevesini çizmeye çalışır.
 
1980’lerin ikinci yarısında, Batı etnomüzikolojisinde yansıma atmosferi ortaya çıktığında, Amerikalı etnomüzikolog Philip Vilas Bohlman Etnomüzikolojinin Entelektüel Tarihi kavramını ortaya atmış ve ardından etnomüzikoloji tarihini ideolojik düzeyde özetleyen bir dizi yazı ortaya çıkmıştır. Çalışmada, dönemsel sıra takip edilerek incelemeleri yapılan araştırmalar ve yaklaşımlar, Bohlman’ın fikrinin kökenini izleyerek ve yakın geçmişte Batı’daki ilgili yazılara, tarihi klasik edebiyata, müzikteki kimlik arayışına, alt kültür müziğine, çoklu arkaplan teorisine, kitle iletişim araçlarına, kentsel etnomüzikoloji kavramına, müzik endüstrisinin günümüzdeki kolaj popüler müzik üretimine atıfta bulunarak, bu disiplinin düşüncelerini, metodolojilerini daha doğru ve kapsamlı bir şekilde anlamak için batı tarihindeki çeşitli sosyal ve kültürel eğilimlerden etnomüzikolojinin tarihsel gelişimini kavramaya çalışmaktadır.
 

Batı Etnomüzikolojisinin Tarihsel Gelişimi isimli 72 sayfadan oluşan kitap ; Alper Tunga Özcan tarafından yazılmış ve GECE KİTAPLIĞI yayınevinin 28.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 19. Yüzyılda Balkanlarda Büyük Güçlerin Rekabeti (İsyanlar ve Savaşlar) pdf oku indir başlıklı makalemizde 19. Yüzyılda Balkanlarda Büyük Güçlerin Rekabeti (İsyanlar ve Savaşlar) indir, 19. Yüzyılda Balkanlarda Büyük Güçlerin Rekabeti (İsyanlar ve Savaşlar) oku ve 19. Yüzyılda Balkanlarda Büyük Güçlerin Rekabeti (İsyanlar ve Savaşlar) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Batı Etnomüzikolojisinin Tarihsel Gelişimi pdf oku indir - PDF indir