Aynu’l-kudat-ı Hemedanî’nin Hayatı, Eserleri ve Usûl-i Selase Hakkındaki Tasavvufî-Kelamî Görüşlerinin Tahlîli pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir
  • Anasayfa
  • İslam
  • Aynu’l-kudat-ı Hemedanî’nin Hayatı, Eserleri ve Usûl-i Selase Hakkındaki Tasavvufî-Kelamî Görüşlerinin Tahlîli pdf

Aynu’l-kudat-ı Hemedanî’nin Hayatı, Eserleri ve Usûl-i Selase Hakkındaki Tasavvufî-Kelamî Görüşlerinin Tahlîli pdf


Aynu’l-kudat-ı Hemedanî’nin Hayatı, Eserleri ve Usûl-i Selase Hakkındaki Tasavvufî-Kelamî Görüşlerinin Tahlîli pdf

Aynu’l-kudât-ı Hemedânî İslâm ilim ve kültür âleminin parlak isimlerinden birisidir. Kendi asrında tanınmakla birlikte sonraki asırlarda kaybolmaya yüz tutmuş ve kısmen ihmal edilmiştir. Onun hayretengîz hayatı ve keskin görüşleri araştırma ve incelemeye değer konulardır. Bu çalışmada Hemedânî’nin hayatı hakkında yeni bilgiler ve tasavvufî-kelâmî görüşleri hakkında yeni tahlîller bulacak; onun, dönemin devlet ricâliyle olan ilişkileri, Abbâsî halifesi, Selçuklular ve Bâtınîlere karşı olan tutumu gibi konular hakkında bir fikir sahibi olacak ve onun çizgisini devam ettiren neslinin Hindistan coğrafyasına gidişleri hakkında bilgiler elde edeceksiniz. Çalışmanın doktrin yoğunluklu kısmında ise Hemedânî’nin, dinin esası sayılan usûl-i selâse (ulûhiyet-nübüvvet-âhiret) hakkında tasavvufî-kelâmî görüşlerini, sûfî kelâmı ekseninde ve kendisinden önce yaşayan İbn Sînâ, İmâmu’l-Haremeyn Cüveynî, İmâm-ı Gazzâlî ve kendisinden sonra yaşayan Şeyh-i İşrâk Sühreverdî, Şeyh-i Ekber İbnu’l-Arabî ve Fahreddîn-i Râzî gibi âlim ve âriflerin görüşleriyle mukayeseler eşliğinde okuyabileceksiniz.
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Abdurrahim Alkış tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi pdf başlıklı makalemizde Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi indir, Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi oku ve Hüdayi’nin Vakıat-ı Üftade Tercümesi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Aynu’l-kudat-ı Hemedanî’nin Hayatı, Eserleri ve Usûl-i Selase Hakkındaki Tasavvufî-Kelamî Görüşlerinin Tahlîli pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?