Avrupalı Seyyahların Gözüyle Memlûk Türk Devleti (1250-1517) pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir
  • Anasayfa
  • Tarih
  • Avrupalı Seyyahların Gözüyle Memlûk Türk Devleti (1250-1517) pdf

Avrupalı Seyyahların Gözüyle Memlûk Türk Devleti (1250-1517) pdf


Avrupalı Seyyahların Gözüyle Memlûk Türk Devleti (1250-1517) pdf

Köle pazarından alınan ve sultanlara sadakatle hizmet eden memlûklar, bir gece Sultan Turanşâh’a tertipledikleri darbeyle Mısır’ın idaresini ele geçirdiler. Böylece, bir zamanlar köle olarak geldikleri Mısır’ın tek hâkimi hâline geldiler. Tesis ettikleri yeni düzen, Haçlıların karşısında zayıflayan Müslüman mukavemetini canlandırdı. Doğu Akdeniz’de bir avuç toprağa sıkışan Haçlılar, Memlûkların gücü karşısında erimeye başlayınca Papa, Avrupa’dan takviyeler gönderdi. Ancak giderek güçlenen ve teşkilatlanan Memlûklar, son Haçlı kalıntılarını da temizleyerek bölgede İslâm hâkimiyetini daim kıldılar. Bu durumun Avrupa’da yarattığı telaşla, hem krallar hem de Papalık yeni Haçlı projelerine meylettiler. Böylece alanında uzman seyyahlar, Avrupa’nın dört bir yanından yola çıkarak “Kutsal Topraklar’da” ve Mısır’da istihbarat toplamaya başladılar. Amaçları, topladıkları bilgilerle olası bir Haçlı Seferi’ne ışık tutmaktı. 14. ve 15. yüzyılda bölgeye gelen seyyahların notları bu sebeple çok önemlidir. Feodalizm kıskacında hayatlarını sürdüren Avrupalı yazarlar için bir kölenin koca bir ülkeye hükümdarlık etmesi, tahayyülü dahi zor bir hadiseydi.  Seyyahların aktardığı bazı bilgiler, dönemin Arapça vakayinameleriyle çelişirken bazıları da onların arasındaki boşlukları dolduruyor. Gerek bölgenin coğrafyasını, gerek vuku bulan olayları gerekse toplumdaki efsane ve söylentileri ustalıkla aktaran bu seyahatnameler, Memlûk tarihinin pek bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor. Hem esere konu olan seyahatnameleri hem de Memlûk tarihine ışık tutan Arapça vakayinameleri ustalıkla inceleyen ve karşılaştıran Abdullah Mesut Ağır, bu kitapla Memlûk Türk Devleti’nin Avrupa gözünden yeni bir panoramasını çizmekle kalmıyor, medeniyetler arası gözlemin de tarihin kaynakları açısından önemini ortaya koyuyor.
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Abdullah Mesut Ağır tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 80’li, 90’lı ve 2000’li Yıllarda Televizyon Reklamlarında Erkek Olmak pdf başlıklı makalemizde 80’li, 90’lı ve 2000’li Yıllarda Televizyon Reklamlarında Erkek Olmak indir ve 90’lı ve 2000’li Yıllarda Televizyon Reklamlarında Erkek Olmak oku hakkında bilgiler verilmektedir.


Avrupalı Seyyahların Gözüyle Memlûk Türk Devleti (1250-1517) pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?