Avcı Siperinde Harp Sinematografı / Birinci Dünya Savaşı Fotoğraflarında Savaş ve Başka İnsanlık Halleri pdf oku indir

Avcı Siperinde Harp Sinematografı /  Birinci Dünya Savaşı Fotoğraflarında Savaş ve Başka İnsanlık Halleri pdf oku indir

Cepheler ve muharebeler, zaptedilen şehirler, asker kaçakları ve mülteciler, siperler, zayiat ve ganimetler, savaş sahneleri…
Harp sanayii ve teknolojisi, modern silahlar, askerlerin teçhizatı, çelik miğfer, gaz maskesi, üniforma düğmesi…
Ordular, hanedanlar, devlet adamları, komutanlar…
Cephede gündelik hayat, sıradan askerin ne yeyip içtiği, nasıl temizlendiği, nasıl vakit geçirdiği, nasıl eğlendiği…
Hasta ve yaralılar, esirler, kadınlar, çocuklar…
Savaş ekonomisi, kır ve kent hayatı, sanatsal ve edebi üretimin nitelik ve nicelik bakımından değişimi, iklim ve coğrafyanın savaşa tesirleri…
Birinci Dünya Savaşı yıllarını Muharebe-i Umumiye Resimleri mecmuası üzerinden çalışmak ve bu mecmuadaki fotoğraflardan hareketle bu dönemi kavramaya teşebbüs etmek, hem “Büyük Savaş”ın imaj yoksunu analiz ve anlatılarına hem de bu büyük harpte çekilmiş savaşı “anlatan” fotoğrafların zaman boşluğunda tarihsiz ve tarih-usûlsüz sergilenişlerine bir itirazdır.
 Bunlar bilirkişi ve jürilerin önünden geçmiş kült fotoğraflar değildirler. Gerçi bir sansür eleğinden geçip kamuoyuna sunulmuşlardır ama genellikle odakta olan savaşın sıradan gerçeklikleridir. Bu onları, diyelim edebi ilham kaynağı olmaktan alıkor belki, sanatsal açıdan önemsiz yapar ama tam da bu nedenle tarihsel açıdan değerli kılar.
“Avcı siperindeki harp sinematografı” aslında bir tarihçidir, en az kalemde evrak tebyiz eden kâtip kadar. Zamanına görüntülerle şahitlik ettirir. Geçmiş bilgimize ikinci bir boyut, görsel bir boyut katar.
 

Avcı Siperinde Harp Sinematografı / Birinci Dünya Savaşı Fotoğraflarında Savaş ve Başka İnsanlık Halleri isimli 592 sayfadan oluşan kitap ; Mustafa Göleç tarafından yazılmış ve KETEBE YAYINEVİ yayınevinin 05.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Kızıl Konak Evrakı pdf oku indir başlıklı makalemizde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Kızıl Konak Evrakı indir, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Kızıl Konak Evrakı oku ve İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Kızıl Konak Evrakı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Avcı Siperinde Harp Sinematografı / Birinci Dünya Savaşı Fotoğraflarında Savaş ve Başka İnsanlık Halleri pdf oku indir - PDF indir