Aşık Şiirinde Kadın pdf – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir

Aşık Şiirinde Kadın pdf


Aşık Şiirinde Kadın pdf

“Âşık Şiirinde Kadın” adını taşıyan bu kitapta, Feminist Kuram ve Toplumsal Cinsiyet Teorisi bağlamında âşık şiiri analiz edilerek Türk toplumunda kadının konumu, rolü ve kadın algısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır: “Feminizm” adlı birinci bölümde feminizmin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve feminizm türleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Türkiye’de feminizmin ortaya çıkışı ve gelişimi anlatılmıştır. Ayrıca, kısaca dünyada ve Türkiye’de tarihsel süreçte kadın, çeşitli kültürlerde ve üç semavi dinde kadının tarihî serüvenine yer verilmiştir. Çalışmanın yöntemini oluşturan Feminist Kuram ve Edebiyat Eleştirisi ile ilgili kuramın ne olduğu, neyi amaçladığı ve ne yaptığı anlatılmıştır. “Feminist Kuram Bağlamında Kadın Cinsiyetinin Âşık Şiirine Yansıması” adını taşıyan ve çalışmanın ana bölümünü oluşturan ikinci bölümde şiirlerden elde edilen veriler ışığında feminist kuramın ana konuları ve kavramları etrafında oluşturulmuş on alt başlıkta şiir metinleri irdelenmiştir. Bu başlıklar: Ataerkillik, Namus, Evlilik, Annelik, Sözlü ve Fiziksel Şiddet, Cinsellik, Mekân, Aşk, Cumhuriyet Dönemi ve Toplumsal Değişim Süresinde Kadın ve Çalışma Hayatında Kadın şeklindedir.
 

{yayınevi} yayınevinin {yayın tarihi} tarihinde ve {baskı sayısı} sayısı ile
{başlık} isimli kitap Özlem Şahin tarafından {sayfa sayısı} sayfa olarak yazılmıştır.
{başlık} isimli kitabı inceleyebilir. Dilerseniz Özetini indirebilir, Veya Sizler için maile link olarak gönderebiliriz. Yasak hakları olan kitapları lütfen istemeyniz. Ücretini ödeyip sizlerde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kurtuluş Projesi pdf başlıklı makalemizde Kurtuluş Projesi indir, Kurtuluş Projesi oku ve Kurtuluş Projesi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Aşık Şiirinde Kadın pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?