Anneannemin İzleri pdf oku indir

Anneannemin İzleri  pdf oku indir

Yirmi sene kadar önce anneanneler üzerine düşünmek ve yazmak, kadın yaşamlarının sırları arasında birlikte dolaşmak beni o kadar etkiledi ki, feminist biyografilerin peşini o gün bugün hiç bırakmadım. Birlikte düşünmenin ve yazmanın hazzını yeniden deneyimlediğim onca işe rağmen, bu ilk anneanne atölyesindeki fark ediş özel yerini hep korudu zira, bu atölyede ve onun ardından gelen kitap için çalışırken, kadınların göç hikâyelerinin ana ekseni olan yer değiştirmelerin biriktirdiği keder ile ev kurma neşesinin kadın yaşamlarını belirleme biçimlerini tanıdım. Kadınların gündelik hayatın içine yerleştirdiği direnme stratejilerinin bazen bir fotoğrafa, gazeteden kesilen bir yemek tarifinin sıkıştırıldığı eskitilmiş bir kitaba, bir yüzüğe ya da bir hırka motifine sığabileceğini anladım. Kadınların kendi tarihlerini kaydetme ve yeniden yazma yoluyla kurdukları ortaklıkların akademik hayata sızabileceğini deneyimledim. Şimdi elinizde tuttuğunuz bu kitap da benzeri bir sızma girişiminin ürünü. Ne kadar karanlık zamanlar yaşasak da her zaman onu aşmaya çalışanların kıymetbilirliklerinin bir ürünü.

Eser Köker
 

Anneannemin İzleri isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 16.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Muallime pdf oku indir başlıklı makalemizde Muallime indir, Muallime oku ve Muallime pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anneannemin İzleri pdf oku indir - PDF indir