Anka’nın Sonbaharı pdf oku indir – PDF EPUB E-Kitap Oku, İndir

Anka’nın Sonbaharı pdf oku indir


Anka’nın Sonbaharı pdf oku indir

Bu kitap, Osmanlı Devleti’nin, son yüzyılında Avrupa karşısında gösterdiği direnişi, verdiği iktisadî var olma kavgasını ve bu süreçte uluslararası sermayenin oynadığı rolü, birinci elden kaynaklara dayanarak anlatıyor. Kitabın ağırlık noktasını, uluslararası sermayenin inşa ettiği demiryollarıyla bunların çevresinde meydana getirdiği sosyal ve iktisadî değişim oluşturuyor. Ayrıca, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin 1914-1918 arasında uyguladığı iktisat politikalarının ürünü olan milli şirketlerin kuruluşu ve faaliyetleri, kitapta ele alman en ilginç konulardan biri. Dünya savaşı koşullarının bütün olumsuzluklarına rağmen sürdürülen girişimlere ve özellikle Kara Kemal’in faaliyetlerine dair yeni ve çarpıcı bilgiler, İttihatçıların tarihimizdeki rolünün daha iyi değerlendirilebilmesi yolunda yepyeni ufuklar açıyor. Yine bu dönemde İttihatçıların kadınları sosyal ve iktisadi hayatın içine daha fazla çekme hedeflerinin bir tezahürü olarak ortaya çıkan Hanımlara Mahsus Eşya Pazarı Osmanlı Anonim Şirketi özelinde kadının iktisadî ve sosyal hayattaki yeriyle ilgili yapılan ilginç fikhi tartışmalar üzerinde duruluyor. Nihayet, Osmanlı iktisadi reformlarının önündeki en büyük engellerden biri olan kapitülasyonlarla, bunlara dayanarak vergi vermeyen ve hiçbir denetimi kabul etmeyen yabancı şirketleri devletin kontrol altına alma çabaları inceleniyor. Anka’nın Sonbaharı, Ali Akyıldız’ın gerçek bir tarihçi titizliğiyle uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmalarının semeresi.
 

Anka’nın Sonbaharı isimli 240 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Ali Akyıldız tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 11.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Osmanlıya Yön Veren Tarihçiler ve Eserleri pdf başlıklı makalemizde Osmanlıya Yön Veren Tarihçiler ve Eserleri indir, Osmanlıya Yön Veren Tarihçiler ve Eserleri oku ve Osmanlıya Yön Veren Tarihçiler ve Eserleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Anka’nın Sonbaharı pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?