Alaturka Laiklik pdf oku indir

Alaturka Laiklik pdf oku indir

“Devlete bağlı din” sisteminde, din kendi sahasındaki işlerde bile politikadan direktif alma mecburiyetindedir. Ve devlet adamları din üzerinde en üstün söz ve salâhiyet sahibidir. Lâik devletin yetiştirdiği ilâhiyatçı, din felsefesi, dinler tarihi ve din sosyolojisi öğrenmiş bir mütehassıs veya filozoftur, fakat din adamı değildir. Din adamı ise, her şeyden evvel zühd-ü takvâ sahibi olmuş bir dindardır. Bunlardan biri hakkıyla inanmış, öbürü ise sadece iman üzerinde zekâ oyunu oynamayı öğrenmiştir. Mevcut sistemde itiraf edilmelidir ki yüksek ilahiyat felsefecisi ve sosyoloğu yetişebilir. Fakat din mütehassısı ve alimi asla yetişmez.
Ahmet Türkan, bizlere toplumun manevi dinamikleri olan din ve vicdan özgürlüğünün yanında mensup olduğu dince konulan ibadetleri serbestçe yapabilme ve onun ahlak normlarına uygun olduğuna inanılan biçimde bir yaşam tarzı sürdürebilme; daha sonra da her konuda, inanca uygun sayılan görüşleri ifade edebilme ve yayabilme hakkının olması gerektiğini söylüyor.
 

Alaturka Laiklik isimli 336 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Türkan tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 20.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ölümle Ahitleşmek İmam Hüseyi'in Elçisi Müslim B. Akil pdf oku indir başlıklı makalemizde Ölümle Ahitleşmek İmam Hüseyi'in Elçisi Müslim B. Akil indir, Ölümle Ahitleşmek İmam Hüseyi'in Elçisi Müslim B. Akil oku ve Ölümle Ahitleşmek İmam Hüseyi'in Elçisi Müslim B. Akil pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alaturka Laiklik pdf oku indir - PDF indir